„Jeżeli sztuczna inteligencja jest osobą, to stworzyliśmy ułomną osobę. Patrząc w przyszłość, widzę ciemność” - mówi Łukasz Orbitowski w 12. odcinku podcastu „zaTASKowani”. „W ciągu 50 lat 60 proc. obecnych zawodów zostanie wyrugowanych” – prognozuje z kolei dr Mira Marcinów. Jakie w tej sytuacji, według tej dwójki filozofów, rozwijać tzw. kompetencje przyszłości?
W 12. odcinku podcastu „zaTASKowani” rozmawiamy o kompetencjach przyszłości w gronie dwojga absolwentów filozofii: pisarza Łukasza Orbitowskiego oraz pisarki i popularyzatorki nauki dr Miry Marcinów. Dlaczego? Bo krytyczne myślenie i umiejętność rozwiązywanie problemów będące domeną filozofii właśnie znajdują się od lat na szczycie listy tzw. kompetencji przyszłości wskazywanych co roku przez World Economic Forum. A ich znaczenie tylko rośnie wraz z rozwojem z AI.
Jeszcze 20 lat temu studiowanie filozofii wydawało się fanaberią, a prof. Magdalena Środa mawiała na zajęciach z etyki, że to kierunek dla outsiderów, tymczasem w dobie sztucznej inteligencji i postępującej automatyzacji pracy umiejętności, które rozwija filozofia, będą w cenie w przyszłości. Gdy Łukasz Orbitowski wybierał filozofię w latach 90., popularnym kierunkiem był marketing i zarządzanie. – Każdy chciał po tym menedżerować, ale szybko okazało się, że te studia są po nic – mówi pisarz. Dlaczego Orbitowski i Marcinów wybrali filozofię? – Ja z głupoty, żeby kupić sobie trochę czasu – odpowiada Orbitowski. – To wyglądało jak zawód marzeń: myślę przez osiem godzin i jeszcze mi za to płacą – mówi Marcinów.
Czy zawodowa droga potoczyła się tak, jak planowali? Jak będzie wyglądał rynek pracy i jakie umiejętności warto rozwijać? – Wierzę w przewidywania, że w ciągu 50 lat zostanie wyrugowanych 60 proc. obecnych zawodów, a za 100 lat wszystkie – prognozuje dr Marcinów. Już widać dwa typy zawodów, które zmieniają tradycyjne podejście do kariery: bycie pracą jako influencerka oraz praca jako rozrywka w przypadku gamingu. Z obydwoma wiąże się ryzyko. – Nie może być na świecie za dużo influencerów, bo każdy nie może obserwować każdego. Do tego łaska pańska na pstrym koniu jeździ – ostrzega pisarz.
Jak będzie wyglądał świat pracy… bez pracy? Zapraszam na 12. Odcinek podcastu „zaTASKowani”. Jingiel do podcastu stworzył DJ Bulb, mistrz świata DMC (Disco Mix Club) 2022 oraz wicemistrz świata w scratchowaniu w konkursie DJ-skim IDA World. Bo w tym cyklu – przy okazji rozmów o pracy – promujemy sztukę. We wszystkich jej przejawach.