1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Jakie badania profilaktyczne warto zrobić?

123rf.com
123rf.com
Badania * wskazują, że kobiety wiedzą więcej o zapobieganiu i leczeniu chorób niż mężczyźni. I swoją wiedzą chętnie dzielą się z otoczeniem. Troska o zdrowie własne i najbliższych to temat ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Jestem kobietą i dbam o siebie". Jakie badania warto wykonać?

Jak ustalił Tom Peters w swojej książce „Biznes od nowa”, w gospodarstwach domowych 94% kobiet decyduje o zakupie mebli, 92% o wakacjach, 91% o kupnie nowych domów, 89% decyduje o wyborze rachunków bankowych, a 80% Kobiet podejmuje decyzje w sprawach opieki zdrowotnej. Będąc głównymi decydentkami w najważniejszych sprawach dotyczących rodziny, kobiety przyjmują role świadomych zagrożeń mam, partnerek i córek i dbają o regularne badania profilaktyczne najbliższych im osób.

Zalecane badania profilaktyczne

• Poziom glukozy na czczo. Badanie pozwala wykryć nieprawidłowości w gospodarce węglowodanowej, w tym cukrzycę. Według danych statystycznych, pojawia się ono w 31% zleceń, podczas gdy koszt jego wykonania to jedynie 7-8 zł.

• Badania pozwalające na ocenę stanu i funkcjonowania wątroby (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP), czyli tzw. próby wątrobowe. Pojawiają się one na średnio raz na trzy zlecane badania. Na wzrost poziomu tych wskaźników wpływa m.in. zanieczyszczenie środowiska, przetwarzana chemicznie żywność, obecność antybiotyków w spożywanym mięsie, dlatego większość z nas jest narażona na wystąpienie nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby. Długo utrzymujące się odchylenia od normy mogą doprowadzić do stłuszczenia wątroby lub marskości. Ponadto mogą świadczyć o przewlekłym zapaleniu.

• Badanie poziomu cholesterolu całkowitego lub wykonanie Lipidogramu, czyli pakietu badań pozwalającego określić poziomy „dobrego” i „złego” cholesterolu oraz trójglicerydów. Obecnie przeprowadza je jedynie 19% pacjentek odwiedzających punkty pobrań. Tymczasem choroby układu krążenia odpowiadają za 51,2% zgonów Polek. Wczesne wykrycie odchyleń od normy pozwala włączyć odpowiednie leczenie i podjąć walkę z rozwijającymi się schorzeniami układu krążenia. W przypadku Lipidogramu warto wykonywać badania częściej, zwłaszcza w młodym wieku, gdy mamy przyspieszony metabolizm. Kilka oznaczeń w ciągu roku pozwala na baczne obserwowanie zachodzących w organizmie zmian i skuteczną interwencję lekarza.

• Testy w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Wirusowe zapalenie wątroby typu C zostało uznane przez WHO za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych. W Polsce mówi się, że mamy około 230 tys. zakażonych wirusem HCV. Co więcej, zdaniem ekspertów jedynie siedmiu na stu zakażonych jest świadomych nosicielstwa wirusa HCV! Im szybciej po zakażeniu wirus zostanie wykryty, tym wyższa skuteczność włączanego leczenia.

Badanie cytologicznesłużące profilaktyce raka szyjki macicy. Nowotwór ten rozwija się przez kilka lat, jego wystąpienie zwykle poprzedzają stany przednowotworowe, możliwe do wykrycia właśnie dzięki cytologii. Bezbolesne badanie, wykonywane podczas wizyty u ginekologa może uratować życie własne i najbliższych kobiet w rodzinie. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy jest uleczalny!

na podst. mat.pras. kampanii „Jestem kobietą i dbam o siebie” organizowanej przez laboratoria „Diagnostyka”

----

* Tobiasz-Adamczyk B.: Wybrane elementy socjologii zdrowia i choroby. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2000.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze