1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Weź piersi w swoje ręce

Przełamujmy bariery wstydu, strachu i niewiedzy i uczyńmy z samobadania piersi regularny rytuał. (Ilustracja: iStock)
Przełamujmy bariery wstydu, strachu i niewiedzy i uczyńmy z samobadania piersi regularny rytuał. (Ilustracja: iStock)
Wszystkie wiemy, że powinnyśmy regularnie badać swoje piersi, ale w praktyce wychodzi z tym bardzo różnie. Boimy się, nie wiemy jak, zapominamy… Z badań wynika, że co 8 Polka nigdy nie badała swoich piersi! Pora zmienić te statystyki i pamiętać o samobadaniu nie tylko w październiku, lecz przez cały rok.

Coroczne badania specjalistyczne (USG i/lub mammografia) oraz comiesięczne samobadanie piersi to podstawa profilaktyki raka piersi. O ile jednak staramy się regularnie chodzić do lekarza, o tyle o samobadaniu zazwyczaj zapominamy. Albo w ogóle go nie robimy – jak pokazują najnowsze badania.

Badanie Boob Census 2023*, przeprowadzone na zlecenie Avon, wykazało, że ponad 12 proc. Polek nigdy nie badało swoich piersi, a 21 proc. robi to rzadziej niż raz na pół roku. Powody są różne, ale główny dotyczy tego, że po prostu o tym zapominamy – co przyznało aż 43 proc. badanych.

Z kolei 34 proc. kobiet nie jest pewna, na co zwracać uwagę podczas samobadania, a 19 proc. wskazuje, że nie zostały one nauczone, jak samodzielnie badać swoje piersi. Jeśli należycie do tej grupy, pamiętajcie, że zawsze możecie poprosić o pomoc swojego ginekologa albo poszukać odpowiednich instruktaży w Internecie. Wskazówki, jak samodzielnie badać swoje piersi, znajdziecie także w naszym artykule:

Raport podaje, że co szósta Polka (18 proc.) unika badania ze strachu. Wolimy się nie badać, bo się boimy. Niesłusznie, ponieważ nawet jeśli w badaniu wyjdzie coś niepokojącego, będzie więcej czasu, by odpowiednio zareagować. Eksperci potwierdzają, że regularne samobadanie piersi jest jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania zmian nowotworowych, które w początkowym stadium są łatwe do wyleczenia.

Okazuje się jednak, że samobadanie piersi nadal uznawane jest za temat tabu (wskazało na to 10 proc.), a Polki czują dyskomfort, rozmawiając o zdrowiu swoich piersi, ponieważ jest to dla nich „zawstydzające”. Dlatego trzeba jeszcze bardziej nagłaśniać problem i go normalizować, a praca nad podniesieniem świadomości w zakresie profilaktyki raka piersi jest nadal niezbędna. Przełamujmy bariery wstydu, strachu i niewiedzy i uczyńmy z samobadania piersi regularny rytuał.

Kochajmy swoje piersi – jak zachęca marka Avon – i pamiętajmy o okazywaniu im należytej czułości nie tylko w miesiącu poświęconemu profilaktyce raka piersi, lecz także przez cały rok. To jak – bierzecie piersi w swoje ręce?

*Badanie Boob Census 2023 przeprowadzone zostało na zlecenie Avon na grupie 4065 pełnoletnich respondentek z Wielkiej Brytanii, RPA, Polski i Filipin oraz 2 976 respondentek w wieku 14–17 lat z Wielkiej Brytanii, Włoch, Filipin, Turcji, Polski, Rumunii i RPA.

Źródło: materiały prasowe Avon; „Kochaj Swoje Piersi! – samobadanie jako część rytuałów pielęgnacyjnych”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze