1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Zdrowe zęby chronią przed zimowymi infekcjami

Zdrowe zęby chronią przed zimowymi infekcjami

123rf.com
123rf.com
Badania zaprezentowane na dorocznej konferencji IDWeek 2016 w Nowym Orleanie dowodzą, że dobry stan jamy ustnej zmniejsza skłonność do przeziębień, grypy, a nawet zapalenia płuc.

Mniejsza skłonność do przeziębień, grypy, a nawet zapalenia płuc dzięki wzorowej higienie jamy ustnej? Potwierdzili to amerykańscy naukowcy z Virginia Commonwealth University. Badania przeprowadzone na grupie 26.000 uczestników wskazały się, że osoby, które nigdy nie były na przeglądzie dentystycznym, są o 86 proc. bardziej narażone na bakteryjne zapalenie płuc niż pacjenci, którzy trafiają do stomatologa 2 razy w roku.

Co mają wspólnego płuca i zęby? Ich stan zależy od wpływu bakterii Gram-dodatnich. Na przykład zapalenie płuc może mieć pochodzenie wirusowe, ale najczęściej wywołują je bakterie, które przenikają do organizmu przez usta. Autorzy badania twierdzą, że regularne przeglądy dentystyczne rzeczywiście mogą obniżyć ryzyko wystąpienia zapalenia płuc poprzez redukcję ilości tych bakterii.

Zapalenie płuc dotyka rocznie ok. 450 mln ludzi na całym świeci, tylko w Polsce dotyka ono kilkuset tysięcy Polaków  Najbardziej zagraża osobom młodym, dzieciom poniżej 5 roku życia oraz seniorom po 75 roku życia. Często rozwija się jako powikłanie pierwotnie przebytej infekcji wirusowej, szczególnie grypy, lub jako konsekwencja zapalenia zatok obocznych nosa, któremu sprzyjają m.in. zepsute zęby.

„Związek między zapaleniem płuc a kondycją jamy ustnej jest dość znany. Bakterie mogą zajmować prawie 2 kg masy dorosłej osoby, jest ich nawet więcej niż komórek naszego ciała. Są to zarówno dobre, jak i złe bakterie, te złe atakują w określonych warunkach na przykład przy obniżonej odporności. Wchłaniane są drogą ustną skąd dostają się do płuc i mogą wywołać ich stan zapalny”, komentuje lek. stom. Dorota Stankowska, autorka poradnika „Bądź bystry u dentysty”.

Co zrobić, aby uniknąć infekcji? „Ogromne skupiska bakterii gromadzą się w miejscach trudno dostępnych, takich jak zakamarki, szczeliny międzyzębowe, a także w płytce nazębnej, która nawarstwia się na zębach. Dlatego tak ważne jest nie tylko szczotkowanie, ale również oczyszczanie zębów bardziej precyzyjną nicią dentystyczną oraz regularne wizyty u stomatologa m.in. w celu usuwania kamienia nazębnego. U osób noszących protezy zębowe bardzo ważne jest ich dokładne oczyszczanie specjalnymi preparatami o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym oraz przechowywanie w specjalnym pojemniczku, nie zaś w szklance z wodą. Jedno z badań wykazało obecność w biofilmie pokrywającym protezy zębowe bakterii MRSA (Methicillin-Resistant Staphylococcus ureus), czyli gronkowca złocistego. Bakteria ta jest oporna na pewne antybiotyki, zaś niektóre jej szczepy są odpowiedzialne właśnie za rozwój zapalenia płuc. Pamiętajmy również, by po każdej przebytej chorobie wymieniać szczoteczkę na nową, ponieważ pokryta jest drobnoustrojami, które mogą narazić nas na powrót dolegliwości”, wyjaśnia ekspertka.

Dzięki takim działaniom redukujemy ilość bakterii w jamie ustnej, czyli w górnych drogach oddechowych, oraz unikamy przeniknięcia ich do gardła i dolnych dróg oddechowych, gdzie mogą spowodować choćby zapalenie płuc.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze