1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Dlaczego warto samodzielnie przygotowywać soki owocowe?

Lato to czas, gdy świeżych owoców mamy wokół siebie w bród. Grzechem byłoby nie skorzystać z ich cudownego smaku oraz zbawiennego wpływu na nasz organizm. Aby zachować zdrowie, dobrą kondycję oraz związane z tym świetne samopoczucie, powinniśmy spożywać je każdego dnia.

Lista składników odżywczych, w jakie obfitują owoce jest bardzo długa. Oprócz witamin i minerałów, znajdziemy w nich błonnik, pektyny, enzymy i całą gamę przeciwutleniaczy. A jedną z najlepszych form przyswajania wszystkich tych dobroczynnych substancji są soki – świeżo wyciskane właśnie z ulubionych owoców. Dlaczego najlepiej przygotowywać je samodzielnie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Dobry smak to nie wszystko! Liczy się oddziaływanie!

Jedna szklanka soku może zastąpić jedną porcję warzyw lub owoców, jaką powinniśmy spożywać przynajmniej pięć razy każdego dnia. To doskonałe rozwiązanie na urozmaicenie diety oraz sposób na mniejszych lub większych niejadków, dla których forma napoju bywa lepiej akceptowalna niż na przykład zjedzenie jabłka, garści malin czy winogron. Aby jednak soki były nie tylko przyjemnością dla naszego podniebienia, dostarczając nam wyłącznie doznań smakowych, ale spełniały swoją rolę odżywczą, powinny być przede wszystkim świeże. Takich soków nie znajdziemy raczej na sklepowych półkach…. Wyjątkiem są tzw. soki jednodniowe, ale wybór smaków i rodzajów mamy tu raczej dość ograniczony. Napoje w kartonach czy butelkach – nawet jeżeli zawierają 100% soku i nie ma w nich innych dodatków (np. sztucznych barwników, aromatów i konserwantów) – są poddawane pasteryzacji, aby ich przydatność do spożycia była odpowiednio długa. Proces ten służy konserwacji i przebiega w wysokiej temperaturze, która eliminuje bakterie, aby nie powodowały psucia się produktu, ale negatywnie wpływa na wartościowe składniki, zawarte w sokach. Pozbawia je w całości lub w znacznym stopniu wielu witamin i antyoksydantów, które ulegają zniszczeniu w procesie termicznej obróbki. W ten sposób otrzymujemy napój bezpieczny do spożycia i oczywiście smaczny, ale jednocześnie taki, który nie przyniesie zbytniej korzyści naszemu organizmowi. Pijąc tego typu soki, nie odczujemy ich pozytywnego działania na nasz układ odpornościowy, na kondycję skóry, włosów i paznokci oraz na ogólne samopoczucie. Dlatego warto postawić na świeżo wyciskane soki, najlepiej przygotowywane samodzielnie. Będziemy bowiem mogli tworzyć własne kompozycje smakowe, swobodnie decydować, jakich użyjemy owoców i czego dodamy do naszego soku, a przede wszystkim spożyjemy go na świeżo – tuż po wyciśnięciu, gdy oferuje nam pełnię swoich walorów odżywczych.

Świeży sok owocowy – odpowiedź na potrzeby naszego organizmu!

W zależności od potrzeb żywieniowych i indywidualnych upodobań, gdy regularnie spożywamy soki z owoców, możemy dostarczać sobie spore dawki witaminy C (np. soki z owoców cytrusowych), zapewnić odpowiednie ilości błonnika i pektyn (np. sok z jabłek), czy też suplementować enzymy trawienne, które wspomagają utrzymanie szczupłej sylwetki (np. sok z ananasa). Szklanka takiego napoju, wypita o poranku, doda nam również energii i siły na cały pracowity dzień (np. sok z pomarańczy czy banana). Możemy też wzbogacić każdy wyciskany sok o dodatkowe składniki, które uczynią z niego pożywny posiłek (otręby, płatki owsiane, len mielony jogurt czy mleko) i tworzyć smaczne mieszanki owocowe lub owocowo-warzywne, których dobroczynne oddziaływanie zostanie wzmocnione przez różnorodność składników. Taką swobodę wyboru i kontrolę nad składem ulubionego soku zapewni nam jednak tylko jego własnoręczne przygotowanie. Musimy więc wyposażyć się w urządzenia, które mogą nam w tym pomagać. Do dyspozycji mamy tu zarówno tradycyjne sokowirówki, jak i coraz popularniejsze .

Wyciskanie na wolnych obrotach – najlepszy sposób na wartościowy i pyszny sok!

Spośród wielu metod ekstrakcji soku tłoczenie na zimno uchodzi za jedną z najlepszych. Urządzeniami, które wykorzystują ten sposób działania są wyciskarki wolnoobrotowe. Owoce i warzywa są w nich miażdżone oraz przecierane przez sita, a niski poziom obrotów, stosownych przy pracy wyciskarek, nie powoduje nagrzewania się i napowietrzania tłoczonego soku. Dzięki temu nie traci on cennych substancji, które w postaci pysznego napoju wnikają do naszego organizmu i wpływają na jego poprawne funkcjonowanie. Sok tłoczony w wyciskarkach wolnoobrotowych jest gęsty i pożywny, a pozostałe po ekstrakcji resztki owoców z powodzeniem wykorzystamy do przygotowania smacznych przekąsek. Urządzenia te doskonale dają sobie radę nie tylko z wyciskaniem soku z owoców, ale również z warzyw korzeniowych i liściastych oraz świeżych ziół. Jeżeli posiadają odpowiednie wyposażenie dodatkowe, mogą również posłużyć do przygotowania sorbetów, smoothie, a nawet lodów (np. marki Eldom). Są też stosunkowo proste w obsłudze i wydajne. Można więc wycisnąć w nich spore porcje soku nie tylko dla siebie, ale także dla innych członków rodziny. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza gdy dbamy o właściwą dietę naszych pociech, których zdrowie i prawidłowy rozwój leży nam na sercu. Choć kuszą nas reklamy gotowych produktów, lepiej przygotowujmy dla nich samodzielnie wyciskane soki. Świeże, bez dodatkowego dosładzania, pełnowartościowe i ciekawie skomponowane staną się z pewnością ulubionym i wielce wyczekiwanym napojem. Nie tylko latem, ale o każdej porze roku. Choć bowiem okres letni wyjątkowo sprzyja spożywaniu owoców, to przecież są one powszechnie dostępne także wiosną, jesienią czy zimą i zawsze znajdziemy takie, z których można wycisnąć pyszny sok.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze