1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Nie daj się alergii na wiosnę

Wszyscy z niecierpliwością oczekują cieplejszych dni, ukwieconych łąk i nowalijek na straganach, a ty czekasz na przyjście wiosny z niepokojem. Trudno cieszyć się budzącą do życia przyrodą, gdy dopada cię katar sienny, kaszel, a oczy puchną i łzawią... Tego roku będzie inaczej! Wypróbuj naturalne metody, dzięki którym złagodzisz objawy uczulenia lub ich unikniesz. I ciesz się wiosną.

Jeśli co roku na wiosnę dopada cię katar sienny, zapewne masz w domowej apteczce całą baterię leków antyhistaminowych: tabletki, syropy, krople do nosa, inhalatory. Zanim jednak po nie sięgniesz, wypróbuj naturalne metody walki z alergią. Mogą skutecznie pomóc i nie wywołają efektów ubocznych.

Pozbądź się alergenów

Alergiczny nieżyt nosa, czyli jak mówi się potocznie: katar sienny, wywołują unoszące się wiosną w powietrzu pyłki kwitnących roślin. Organizm mylnie identyfikuje je jako zagrożenie i uruchamia mechanizmy obronne: w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych zaczyna toczyć się stan zapalny – dochodzi więc do jej obrzęku, z nosa leci katar (wydzielina ma wypłukać alergeny z dróg oddechowych), pojawia się kaszel (naturalny odruch oczyszczający oskrzela). Pyłki podrażniają także oczy, co prowadzi do opuchnięcia powiek i łzawienia. Im mniej alergenów dostanie się do dróg oddechowych, tym łagodniejsza reakcja organizmu. Postaraj się więc pozbyć pyłków z najbliższego otoczenia:

• Włącz oczyszczacz powietrza. Jeśli z obawy przed smogiem kupiłaś zimą oczyszczacz powietrza z dobrym filtrem takim jak np. hepa, ulpa, tytanowo-apatytowy, informację znajdziesz na opakowaniu – włącz go w sezonie pylenia. Filtry równie skutecznie jak z pyłami i mikrocząsteczkami chemicznymi radzą sobie z alergenami takimi jak pyłki czy roztocza kurzu. Dzięki temu w domu będziesz oddychać czystym powietrzem, a alergeny nie będą unosiły się w powietrzu wraz z kurzem, wbijały w zasłony i dywany.

• Myj twarz i włosy po powrocie do domu. Kiedy jesteś na dworze, pyłki osiadają na ubraniu, na twarzy i włosach. Dlatego przed wejściem do domu strzep starannie wierzchnie ubranie, opłucz wodą twarz, jeśli możesz – umyj włosy lub przynajmniej wyszczotkuj je nad wanną. Wpuść też kilka kropli soli fizjologicznej do oczu – dzięki temu spłuczesz pyłki przyklejające się do powierzchni gałki ocznej (powodują podrażnienie, łzawienie i pieczenie).

• Wypłucz alergeny z nosa. Nos i zatoki to nasza pierwsza linia obrony przed alergenami unoszącymi się w powietrzu, filtr, którego zadaniem jest nie dopuścić, by dostały się w głąb dróg oddechowych. Pomożesz mu w pracy, jeśli przepłuczesz go kilka razy dziennie solą fizjologiczną albo wodą morską w sprayu. Oprócz tego, że pozbędziesz się dużej części drażniących cząsteczek, nawilżysz błonę śluzową, dzięki czemu skuteczniej będzie się opierała atakom pyłków. Ważne! Jeśli katar alergiczny już się pojawił, masz problem z oddychaniem, płucz nos hipertonicznym roztworem soli. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęk śluzówki i dzięki temu ułatwia oddychanie.

• Wietrz mieszkanie po deszczu. Pamiętaj, że najlepszą porą na wietrzenie mieszkania jest dżdżysta pogoda. Deszcz spłukuje pyłki, sprawia, że opadają na ziemię, powietrze jest więc wówczas najczystsze.

 

Zadbaj o dietę

Jeżeli alergeny dostaną się do organizmu zarówno drogą wziewną, jak i pokarmową, reakcja będzie bardziej nasilona. Dlatego podczas pylenia uczulających cię roślin unikaj jedzenia potraw, które mogą zadziałać alergizująco – nowalijek (hodowane w szklarniach są spryskiwane chemicznymi nawozami i środkami ochrony roślin), orzechów, truskawek i ryb. Zrezygnuj też na jakiś czas z picia mleka i innych napojów mlecznych oraz jedzenia bananów – zgodnie z medycyną chińską są to potrawy zwiększające produkcję śluzu w organizmie, a więc nasilające katar sienny. Włącz za to do codziennego menu kaszę jaglaną – działa osuszająco. Pij też dużo niegazowanych, niesłodzonych płynów, najlepiej wody mineralnej lub źródlanej. Im organizm lepiej nawodniony, tym układ odpornościowy sprawniej radzi sobie z alergią.

Zastosuj naturalne leczenie

Jeśli jednak objawy nieżytu alergicznego górnych dróg oddechowych się rozwiną, zastosuj naturalne leki homeopatyczne. Gdy z nosa leje się wodnista wydzielina, skóra pod nosem jest podrażniona, a czerwone i spuchnięte oczy pieką i łzawią, ulgę przyniesie Allium cepa. Natomiast jeśli nos jest zatkany, kichasz, oczy są podrażnione i łzawią, pomoże przyjęcie Euphrasii lub Poumon histamine. Z kolei przy silnym uczuciu niedrożnego nosa (ciężko ci oddychać zwłaszcza rano) i tzw. kichaniu salwami (raz za razem) lepszym wyborem będzie Nux vomica lub Sabadilla. Przy kaszlu alergicznym zaleca się zazwyczaj przyjęcie leku Sticta pulmonaria. Pamiętaj jednak, że kaszel może być spowodowany katarem siennym – gardło jest stale podrażniane spływającą po tylnej ścianie wydzielinie. Jeśli więc uda się ograniczyć katar, kaszel także się zmniejszy lub zaniknie. Ważne! Jeśli objawy alergii pojawiają się regularnie co roku, nasilają się lub są bardzo dokuczliwe, koniecznie idź do alergologa. Lekarz powinien przeprowadzić testy i zalecić odpowiednie leczenie – np. odczulanie (tzw. immunoterapia). Zgodnie z zaleceniami towarzystw alergologicznych wszystkie osoby, które cierpią na alergiczny nieżyt nosa, powinny być też zdiagnozowane w kierunku astmy.

Uwaga, pszczoła!

Zazwyczaj użądlenie osy lub pszczoły w rękę czy nogę nie jest groźne – wystarczy przyłożyć zimny okład, przyjąć porcję granulek leku homeopatycznego Apis mellifica, by opuchlizna i świąd się zmniejszyły. Jeśli jednak owad użądli w okolicy szyi, gardła, jamy ustnej lub jeśli użądleń jest wiele, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Natomiast dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych (pszczoły, osy, trzmiele) każde użądlenie owada może spowodować zagrażającą życiu silną reakcję alergiczną – wstrząs anafilaktyczny. Alergicy powinni więc mieć zawsze przy sobie strzykawkę z epinefryną. Podanie dawki tego leku spowolni powstanie wstrząsu. Ale osobę poszkodowaną i tak należy jak najszybciej zawieźć do szpitala lub wezwać pogotowie.

 

Konsultacja medyczna lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze