Wszystko dzieje się poprzez oddech, który we wszystkim nam towarzyszy - mówi Grzegorz Pawłowski.
Obszary życia zasilane przez oddech:
- fizjologia - "ilość" życia w tobie: jak oddychasz, tak żyjesz - i nie jest to żadna metafora,
- twórczość - dotlenienie mózgu jest kluczowe dla jasnego myślenia i kreatywności,
- sztuki walki - koncentracja, uważność, sprawność są bezpośrednio związane z oddychaniem,
- sport - jak wyżej, oraz dodatkowo wydolność,
- joga
- nurkowanie - wiadomo: to warunek przeżycia,
- zmysły - jakość dotyku jest połączona z jakością oddechu,
- seks - doza przyjemności jest związana z oddechem,
- tantra - poziom ekstatyczności zależy od tego, jak pozwalasz sobie czuć doznania płynące z ciała, ale przede wszystkim wpływa na emocje i uczucia, które uwalniają się z naszych ciał podczas seksualnej aktywności,
- psychologia - techniki antystresowe
- medytacja - baza dla większości rodzajów medytacji,
- szamanizm - wiele technik opartych jest na oddechu,
- relacje - intuicja i wewnętrzny weryfikator prawdy,
- terapia - oddech wykorzystywany na wielu ścieżkach terapeutycznych,
- techniki psychologi transpersonalnej - na pograniczu terapii i rozwoju osobistego przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne
Jako ludzie żyjemy poprzez cztery sfery. Żyjemy w ciałach fizycznych, doświadczamy uczuć i emocji, myślimy i jesteśmy "duchowi". Wszystkie te sfery przenikają się, wzajemnie wpływając na siebie - jeżeli coś dzieje się w jednej, oddziałuje to na wszystkie trzy pozostałe. Zauważył to już Carl Gustav Jung i dlatego chętnie pracował na tym modelu. Nam, poprzez swoją prostotę i przejrzystość, też będzie bardzo pomocny. Każda z tych sfer potrzebuje innego "pokarmu" do optymalnego funkcjonowania, do tego, byśmy byli zdrowi, żywi i witalni. Jednym z najważniejszych aspektów łączących te wszystkie sfery jest to, że każda z nich potrzebuje energii płynącej z oddychania.
Najwięcej energii czerpiemy nie z tego, co otrzymujemy przez przewód pokarmowy, ale z tego, co przyswajamy naszymi płucami i przez skórę. Układ oddechowy jest naszym pierwszym układem energetyczno-oczyszczającym, bowiem ok. 70% energii życiowej czerpiemy z oddechu i jednocześnie ok. 70% toksyn usuwamy przez oddech. Układ pokarmowy dostarcza pozostałą część energii, a układ wydalniczy usuwa resztę niepotrzebnych substancji z organizmu.
Najnowsze wersje piramidy zdrowego żywienia WHO, piramida opracowana przez Harvard oraz piramida zatwierdzona przez polskie Ministerstwo Zdrowia wyraźnie informują, co jest największą i najważniejszą częścią naszej "diety".
Zgadnij co?
Tak, aktywność fizyczna. Abyśmy byli zdrowi i dobrze odżywieni, powinniśmy karmić nasze organizmy ruchem, bieganiem, tańcem, sportem, jogą, seksem, uprawianiem sztuk walki, spacerami i wszelkim wysiłkiem fizycznym oraz aktywnością dobrze dopasowaną do naszych preferencji, wieku i możliwości sprawnościowo-zdrowotnych. Nie mówimy tutaj o sportach uprawianych wyczynowo, ponieważ nie zawsze służą one zdrowiu, ale konkretna aktywność, wymagająca optymalnego wysiłku, jest bardzo zalecana.
Więcej w książce "Oddech. Oddychaj świadomie, żyj pełniej" Grzegorza Pawłowskiego, Wydawnictwo Zwierciadło.