Uważasz, że rak piersi ciebie nie dotyczy? -Nie należysz do grupy ryzyka? Sprawdź czy to nie mit!
Mit: Tylko kobiety, w których rodzinie ktoś miał już raka piersi są zagrożone tą chorobą
Fakty: Blisko 70 proc. kobiet, u których diagnozowano ten nowotwór nie mają żadnych czynników ryzyka, o których lekarze mówią, że zwiększają ryzyko zachorowania.
Mit: Kobiety o małych piersiach są mniej narażone na tę chorobę
Fakty: Nie ma związku między wielkością biustu, a ryzykiem zachorowania na raka. Bardzo duże piersi mogą być trudniejsze do zbadania za pomocą dłoni i wykrycia zmian. Nawet badanie mammograficzne trudniej jest przeprowadzić. Ale wszystkie kobiety, niezależnie od wielkości piersi, powinny przechodzić rutynowe badania.
Mit: Rak piersi zawsze pojawia się w formie guzka
Fakty: Guzek, może być pierwszym objawem choroby nowotworowej (albo jednego z wielu innych niezłośliwych schorzeń sutka), jednak należy być wyczuloną na inne rodzaje zmian. Na przykład obrzmienie, zaczerwienie skóry, ból całej piersi lub samej tylko brodawki, wciągnięcie brodawki do środka, pojawienie się wydzieliny obfitej, krwistej. Nowotwór piersi rozwija się także w węzłach chłonnych pachy powodując w tym miejscu obrzmienie, zanim guz w piersi stanie się wystarczająco duży, by go wyczuć palcami. Mammografia wykrywa zmiany nowotworowe, które nie dają jeszcze żadnych objawów.
Mit: Powiększenie piersi za pomocą implantów zwiększa ryzyko zachorowania
Fakty: Według badań naukowych nie ma takiego związku, jednak obce ciało w piersi zakłóca obraz w standardowym badaniu mammograficznym.
Mit: Stosowanie dezodorantów sprawia, że stajemy się bardziej podatne na chorobę
Fakty: Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne nie potwierdza tej informacji, eksperci przyznają jednak, że w tej kwestii potrzebne są badania naukowe. W jednym z badań przeprowadzonym na niewielką skalę wykryto śladowe ilości parabenów, składników m.in dezodorantów, w guzach nowotworowych. Substancje te w pewnym stopniu przypominają estrogeny. Ale to wszystko co wiadomo. Nikt nie udowodnił, że istnieje jakikolwiek związek miedzy inicjacją choroby a parabenami!
Mit: Źle dobrany biustonosz zwiększa ryzyko nowotworu piersi
Fakty: Ani typ biustonosza, ani jego dopasowanie do piersi nie powodują choroby. Jednak przekonanie to wzięło się z książki, która ukazała się w Stanach Zjednoczonych dziesięć lat temu. Jej autorzy nie mieli naukowych podstaw do twierdzenia, że ucisk bielizny na układ limfatyczny sprawia, że toksyny gromadzą się w tkance piersi i pod ich wpływem rozpoczyna się zmiana nowotworowa. Niestety plotka im gorsza, tym dłużej żyje własnym życiem. Niezależnie od tego, co mówią eksperci.