1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Depresja zwiększa ryzyko utraty pamięci

fot.123rf
fot.123rf
Nieleczona depresja u ludzi młodych i w średnim wieku może doprowadzić do choroby Alzheimera w jesieni życia. Udowodnił to zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Warstwowym badaniom mózgu poddano osoby starsze (60 -82 lata) z depresją kliniczną. Poprzednie badania zasugerowały, że zmiany w mózgu u chorych na Alzheimera i wiele rodzajów demencji są podobne do tych, które występują przy objawach depresji i stanach depresyjnych.

Pracownicy naukowi utworzyli chemiczny wskaźnik nazwany FDDNP, który pozwolił określić z maksymalną dokładnością gdzie w mózgu gromadzą się „depozyty” białkowe odpowiedzialne zarówno za depresję jak i demencję. U pacjentów z depresją znaleziono je w obszarach odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji, abstrakcyjne myślenie, pamięć i wyrażanie uczuć. - Wyniki badań wskazują, że depresja może być czynnikiem ryzyka dla utraty pamięci, a także upośledzeń poznawczych, które prowadzą do demencji - powiedział Dr. Gary Small, psychiatra z Uniwersytetu Kalifornijskiego. - Dlatego leczenie depresji w młodym i średnim wieku pomaga zapobiegać chorobie Alzheimera i innym podobnym upośledzeniom.

Zespół planuje większe badania genetyczne nad powiązaniem podatności na depresję z czynnikiem ryzyka demencji.

Źródło: www.psychcentral.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze