1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Gra w badmintona

Gra w badmintona

123rf.com
Lato w pełni, więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, więc warto przypomnieć sobie o zabawie, którą z całą pewnością pamiętamy z dzieciństwa – kometce, czyli, mówiąc fachowo, grze w badmintona.

Gra w badmintona jest naprawdę stara. Wynaleźli ją Chińczycy już w VII w n.e. I tu uwaga dla miłośniczek metali szlachetnych – pierwszą lotką był kawałek złota z doczepionymi piórami. W Europie dyscyplinę spopularyzowali Anglicy, a pierwszy publiczny pokaz odbijania lotki (już korkowej) odbył się  w posiadłości Badminton niedaleko Bristolu. Od tego czasu reguły ewoluowały, a rywalizacja z pól amatorskich przeniosła się na największe areny sportowe, w tym do programu Igrzysk Olimpijskich (od 1988 r.).

W Polsce jako pierwsi sportowo grali zawodnicy z Akademickiego Ośrodka Sportowego przy Politechnice Gdańskiej, a Polski Związek Badmintona powstał w 1977 r., czyli w tym samym roku, gdy w Szwecji rozegrano pierwsze mistrzostwa świata w tej dyscyplinie.

Od tego czasu sprzęt do gry w badmintona się unowocześnił – rakietki są coraz lżejsze, a dzięki zmianie kształtu coraz większe jest pole w naciągu, gdzie najlepiej odbija się lotka. Profesjonalne lotki są testowane i oznaczane w zależności od szybkości lotu. Zawody są rozgrywane w grach pojedynczych kobiet i mężczyzn i deblu, a także mikście.

Gra się trzy sety do dwudziestu jeden punktów lub do dwupunktowej przewagi jednego z zawodników. Poprawia ogólną sprawność, koncentrację i refleks. - Pracuję głównie przy biurku, a w weekendy nadrabiam zaległości towarzyskie, zaczęło mi bardzo brakować ruchu, więc namówiłam koleżankę, żebyśmy spróbowały zagrać w kometkę – mówi Katarzyna, urzędniczka z Warszawy – zaczęłyśmy chodzić regularnie na pobliską salę gimnastyczną i okazało się, że to jest fajny sport, mamy dobrą zabawę, trochę rywalizujemy, czuję, że poprawia mi się kondycja, a nie trzeba się tak bardzo nabiegać, jak na przykład przy tenisie – dodaje.

Katarzyna ma rację, ponieważ boisko do gry w badmintona jest mniejsze od kortu tenisowego i boisk do gier zespołowych. Pole ma długość 13,4 m i szerokości 6,1 m. Siatka o szerokości 76 cm zawieszona jest na wysokości 1,524 m. Żeby być pewnym, że będziemy mogli sobie zbudować boisko również w warunkach plenerowych – na działce, polu namiotowym albo plaży możemy kupić cały zestaw, w którym oprócz siatki są też słupki i linki oraz haczyki do mocowania. Najtańsze zestawy razem z rakietkami i lotką są dostępne już za kilkadziesiąt, profesjonalny sprzęt kosztuje od 200 do 500 złotych. Do tego musimy doliczyć drugie tyle na buty.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze