1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Antykoncepcja dla nastolatków

</a> 123rf.com
123rf.com
Dobra metoda antykoncepcji jest dostosowana do indywidualnych potrzeb. Jaka więc jest więc najlepsza antykoncepcja dla nastolatków?

Jaką metodę powinna stosować bardzo młoda kobieta radzi ginekolog i seksuolog dr Tomasz Leonowicz.

Gdy dziewczyna przychodzi do Pana gabinetu i mówi, że zanim rozpocznie współżycie chce się zabezpieczyć, to co Pan jej radzi?  

</a> 123rf.com 123rf.com

Przede wszystkim pytam, czy jest zdrowa, a więc robię wywiad medyczny, by ustalić, czy w rodzinie nie było chorób nowotworowych, czy nie ma zaburzeń krzepnięcia krwi lub chorej wątroby. Bo to są przeciwwskazania do antykoncepcji hormonalnej, która w tej sytuacji powinna być rozważana przede wszystkim. Wykonuję także pomiar ciśnienia krwi – to jedyne badanie nieginekologiczne, które się wykonuje.

Jeśli wszystko jest w porządku, przepisuje Pan środek hormonalny?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca hormonalne środki, ale uwaga - łączone z prezerwatywą.

Dlaczego?

Powody są dwa. W młodym wieku intensywnie poszukuje się osoby na całe życie. To oznacza częste zmiany partnera.  A tego typu zmienność niesie ze sobą ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywa chroni przed nimi.

Skoro środek hormonalny, to jaki?

Najlepiej dłużej działający niż pigułka. Wskazane są raczej plaster antykoncepcyjny lub krążek dopochwowy, gdyż w ten sposób minimalizuje się zapominanie, czyli nieskuteczność. Poważne w skutkach może być nie tylko ominięcie codziennej dawki, ale i wymioty po wypiciu dużej ilości alkoholu. W młodym wieku nierzadko się to zdarza.

Stosowanie plastra jest proste, ale krążek wymaga chyba pewnego doświadczenia i zręczności?

Nie, jeśli dziewczyna kiedykolwiek założyła sobie tampon to i z krążkiem nie powinna mieć żadnego problemu. Nie trzeba się tego uczyć. Krążek po włożeniu do pochwy rozpręża się. Nie ma znaczenia, w którym jest miejscu, zawsze zadziała.

Poza tym antykoncepcja hormonalna jest korzystna także z innych powodów.  Tabletki, plastry, krążki wielokrotnie przepisuje się, by także uregulować cykl owulacyjny, zmniejszyć krwawienie, osłabić bóle miesiączkowe, złagodzić trądzik, gdyż działają korzystnie na cerę.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze