1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Naturalne metody antykoncepcji

Na czym polegają naturalne metody zapobiegania ciąży i kto je może stosować?

Kobieta w fazie płodnej cyklu jest bardziej kobieca – staranniej dba o siebie i częściej zachowuje się „wabiąco”. Ma większe libido. To subtelne oznaki gotowości do spłodzenia dziecka, które można odczytać z jej zachowania. Jednak płodny okres udaje się określać także na wiele innych, bardziej precyzyjnych sposobów. Do naturalnych metod antykoncepcji należą:

</a>
  • obliczenia i obserwacje długości cyklu menstruacyjnego  – komórka jajowa jest gotowa na zapłodnienie 10-16 dni przed miesiączką;
  • sprawdzanie stanu śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy – tuż przed owulacją przypomina białko jajka kurzego, gęstnieje i staje się kleisty po uwolnieniu komórki jajowej;
  • codzienne pomiary temperatury - okres płodny się skończył, jeśli temperatura podnosi się nieznacznie i pozostaje przez kilka dni na tym poziomi.
Taka antykoncepcja nie ma skutków ubocznych, nie wymaga dodatkowych wizyt u lekarza. Może ją stosować kobieta w każdym wieku, jednak warunkiem sukcesu jest długotrwały trening.– Polecałbym je jedynie parom, które planują ciążę na przykład za rok, ale nie będzie dla nich problemem, jeśli dziecko przytrafi się za 6  miesięcy. Każda z naturalnych metod antykoncepcji wymaga niezwykłej precyzji i determinacji, by robić pomiary i obserwacje zgodnie z instrukcją. We Francji powstało stowarzyszenie osób stosujących metodę Bilingsów, czyli metodę polegającą na obserwacji śluzu. Co roku odbywa się zjazd, na którym spotykają się całe rodziny. Zaznaczam, bardzo liczne. Wśród członków tego stowarzyszenia panuje przekonanie, że już po trzeciej „wpadce” zaczyna się rozumieć, o co w tej metodzie chodzi. Jak widać, błędy przytrafiają się niezwykle często – mówi ginekolog i seksuolog dr Tomasz Leonowicz.

Lista wad naturalnych metod antykoncepcji jest długa, poza główną, czyli niską skutecznością. Wymaga długich okresów abstynencji (do 16 dni). Okres płodny trwa od 8-9 dni podczas każdego cyklu owulacyjnego. Komórka jajowa żyje 24 godziny, ale zdarza się, że druga jest uwalniana w ciągu doby po tym, jak pierwsza opuści jajnik. Plemniki przeżywają w drogach rodnych kobiety do tygodnia. To oznacza, że można zajść w ciążę mając stosunek nawet na 7 dni przed owulacją.

Podczas choroby, podróży, stresu interpretacja objawów płodności jest kłopotliwa. Na przykład, zwykłe przeziębienie zaburza pomiar temperatury, podobnie jak picie alkoholu czy zażywanie leków przeciwbólowych (obniżają także temperaturę). Obserwacje cyklu płodności zawodzą także  w okresie po urodzeniu dziecka i podczas karmienia piersią. Naturalnych metod antykoncepcji nie powinna stosować kobieta mająca nieregularne miesiączki.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze