1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Kaski narciarskie

123rf.com
Sezon narciarski za pasem, już niedługo będziemy kompletowali sprzęt i planowali wyjazdy. Pamiętajmy, że niezbędnym elementem ekwipunku jest kask narciarski. Chroni przed urazem przy poważniejszym upadku, wygodnie możemy na nim zamocować gogle i na pewno nie będzie nam zimno w takim nakryciu głowy.

123rf.com

Twarz Anity, czterdziestolatki z Warszawy pozornie nie różni się od twarzy każdej z nas. Pod grubą warstwą makijażu nie widać blizn. Grzywka zasłania deformacje czoła. Od wypadku na nartach minęło już kilkanaście lat, ale Anita pamięta wszystko minuta po minucie – Była mgła, jechałam brzegiem trasy, blisko lasu. Wyniosło mnie na lodzie i z całą siłą uderzyłam w drzewo. Straciłam przytomność. Śmigłowcem przetransportowano mnie do szpitala, nie miałam połowy twarzy – uszkodzone kości, oczodół, cudem nie straciłam oka. Lekarze zrobili mi nową twarz, ale na nartach już nigdy nie stanę. A najgorsze jest to, że zdaję sobie sprawę, że gdybym miała kask to obrażenia byłyby znacznie lżejsze – mówi Anita.

Anita ma rację, bo noszenie kasku narciarskiego zmniejsza o jedną trzecią groźbę urazu. Jej przykład nie jest wcale odosobniony. Tylko na polskich stokach w sezonie dochodzi do 4,5 tys. wypadków. W co czwartym z nich uszkodzona zostaje głowa narciarza. Kask to niebezpieczeństwo zmniejsza, bo jego zewnętrzna warstwa, twarda i odporna na przebicie chroni przed urazem, a wewnętrzna – miękka amortyzuje uderzenie. Niektóre kaski skorupą zasłaniają również uszy narciarza, a inne w tym miejscu mają miękką osłonę. Slalomiści powinni korzystać z kasków z gardą dodatkowo chroniącą podbródek. Taka osłona jest potrzebna, gdy uderzamy o elastyczne tyczki wyznaczające trasę naszego zjazdu.

Standardowo większość kasków narciarskich jest wentylowana i wyposażona w zatrzask, na którym możemy wygodnie zamocować gogle – potrzebne nam, gdy mocno świeci słońce albo pada śnieg ewentualnie lisią kitę – dla ozdoby. Skoro o estetyce mowa, to producenci wychodzą naprzeciw modnym sportowcom. Kaski są dostępne w bardzo wielu kolorach, malowane we wzory, z połyskiem i matowe. Jest w czym wybierać. Możemy dobrać kolor do kurtki, nart, a jak jeździmy w grupie, to po ich kolorze znacznie łatwiej rozpoznamy się wzajemnie na stoku. Przy wyborze modelu i rozmiaru dla siebie koniecznie zwróćmy uwagę na to, żeby kask narciarski był odpowiednio dopasowany, ale nie za ciasny, a zapięcie pod szyją umożliwiało regulację długości pasków. Pamiętajmy również, że zakładamy go na gołą głowę, ewentualnie na kominiarkę, a nie na czapkę.

Wprawdzie w Polsce obowiązek noszenia kasków podczas jazdy mają dzieci i młodzież do 16. roku, a w większości krajów alpejskich prawo to dotyczy jeszcze młodszych narciarzy, ale jeśli jesteśmy ubezpieczeni i dojdzie do wypadku, to może się okazać, że w polisie zawarta jest klauzula, która wyklucza odszkodowanie, jeśli poszkodowany nie miał w chwili wypadku na głowie kasku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze