Stosowany był już w Starożytnych Rzymie i Grecji. Dzięki swoim wspaniałym właściwościom dziurawiec od wieków uznawany jest za magiczną i wszechstronną roślinę. Dzisiaj można spotkać go praktycznie wszędzie i jest jednym z najchętniej wykorzystywanych surowców zielarskich.
Dziurawiec od wieków uważany jest za roślinę chroniącą przed złymi mocami i demonami. Jedna ze starych legend głosi, że dziurawiec został pokłuty ze złości przez diabła, stąd jego nazwa. Innym wytłumaczeniem nazewnictwa jest osobliwe zjawisko: gdy spojrzy się na jego liście pod światło, wydaje się, że są podziurawione - te maleńkie czarne kropki to tak naprawdę zbiorniczki olejku lotnego. Innymi popularnymi nazwami dziurawca są: “ziele świętojańskie” i “ziele św. Jana”, ponieważ roślina zaczyna kwitnąć około 24 czerwca - w dzień imienin Jana. Co ciekawe, mimo swojego charakterystycznego żółtego koloru, kwiat dziurawca po zgnieceniu wydziela czerwony barwnik. Dlatego też często stosowany jest podczas barwienia tkanin.
Co jeszcze kryje w sobie ten niezwykły kwiat?
Dziurawiec w apteczce
Jest prawdziwą skarbnicą cennych substancji. Należą do nich m.in.: garbniki katechinowe, kwasy wielofenolowe, pektyny, fitosterole, sole mineralne czy flawonoidy. To właśnie dzięki nim dziurawiec ma tak wszechstronne zastosowanie.
- Ma działanie antyseptyczne i antybakteryjne - jest znakomitym sprzymierzeńcem w walce z drobnoustrojami;
- Stosuje się go podczas kataru i zapalenia gardła;
- Zbawiennie wpływa na skórę - usprawnia leczenie ran, ropni, wrzodów, zakażeń skóry, a nawet pomaga przywrócić pigment przy bielactwie nabytym;
- Jeden z flawonoidów - kwercytyna wzmacnia naczynia włosowate i zapobiega zastojom krążenia;
- Stosowany jest przy leczeniu łagodnych dolegliwości wątroby;
- Daje ulgę przy bólach brzucha i wzdęciach;
- Pobudza produkcję soków trawiennych, a więc usprawnia trawienie i pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Często stosuje się go, by zniwelować nieprzyjemne skutki przejedzenia;
- Ze względu na zawartość hiperozydu, który działa moczopędnie, pomaga przy dolegliwościach układu moczowego, a także przy pierwszych stadiach kamicy nerkowej;
- Usuwa toksyny z organizmu;
- Pozytywnie wpływa na psychikę: leczy niepokój, lęk, napięcia nerwowe, drażliwość, apatię. Często sięgają po niego panie podczas menopauzy i odczuwające uciążliwe skutki zespołu napięcia przedmiesiączkowego;
- Poprawia nastrój, koncentrację i zapamiętywanie.
Dziurawiec w kosmetyczce
O wiele mniej mówi się o tym, że właściwości dziurawca wykorzystuje się także w pielęgnacji urody. Bardzo często jest on składnikiem
kosmetyków naturalnych, ponieważ jego działanie spotyka się z większością kobiecych potrzeb.
Dziurawiec wygładza i poprawia elastyczność skóry, redukując zmarszczki - dlatego jest ulubieńcem pań o cerze dojrzałej. Świetnie sprawdzi się także dla skóry tłustej i problematycznej, ponieważ działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie oraz oczyszcza. Nie jest natomiast polecany dla cery naczyniowej i wrażliwej, gdyż powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Co więcej, zastosowanie dziurawca nie ogranicza się do skóry twarzy. Roślina redukuje cellulit, wygładza i ujędrnia ciało, więc z powodzeniem może być włączona do kuracji antycellulitowej.
W pielęgnacji włosów dziurawiec pomaga pozbyć się łupieżu, wzmacnia cebulki włosowe, nadaje włosom objętości. Polecany jest szczególnie dla włosów rudych i ciemniejszych, ponieważ na jasnych kolorach może nadać miedziane refleksy.
Co ciekawe, dziurawiec stosuje się także w leczeniu łysienia plackowatego przy terapii UV, wykonywanej w gabinetach medycznych.
Zielarskie “Zrób to sam”
W
ziołolecznictwie wykorzystuje się napary, soki, oleje i wyciągi z dziurawca. Wiele z przepisów jest tak prostych, że każdy może wykonać je samodzielnie w domu.
1 łyżkę suszu z dziurawca zalać szklanką wrzątku. Odstawić na 15-20 minut do zaparzenia.
Przyrządza się z 25g świeżych kwiatów i 100g dowolnego oleju roślinnego. Kwiaty należy zwilżyć spirytusem, zalać olejem i przez kilka dni gotować na parze ok. 2-3 godzin, mieszając. Gdy olej uzyska kolor czerwony, należy go przecedzić, przelać do szklanej butelki i przechowywać w lodówce.
Około 100g świeżych kwiatów włożyć do wcześniej wyparzonego słoika. Zalać 200 ml wody i 0,5l spirytusu. Odstawić na 2 tygodnie, od czasu do czasu potrząsać słojem. Po tym czasie odcedzić i przelać do szklanych butelek. Przechowywać w ciemnym miejscu.
Przeciwwskazania
Długie stosowanie dużej ilości dziurawca może skutkować uczuleniem na promienie UV. Powoduje to zwiększenie
wrażliwości na światło słoneczne, a co za tym idzie - może powodować
oparzenia skóry, krwawienie i ogólne osłabienie.
Dziurawca nie powinny stosować również kobiety w ciąży i karmiące piersią - wiele źródeł podaje sprzeczne informacje na temat bezpieczeństwa stosowania dziurawca, dlatego należy zachować ostrożność.
Małe dzieci mogą stosować zielę po konsultacji z lekarzem.
Przeciwwskazania obejmują także nadwrażliwość na dziurawiec i zaburzenia funkcjonowania wątroby.
Dziurawiec może także wzmacniać bądź osłabiać działanie niektórych leków, zawierających takie substancje jak: warfaryna, cyklosporyna, dekstrometorfan, teofilina, amitryptylina i digoksyny. Producenci leków antykoncepcyjnych niekiedy ostrzegają, że związki zawarte w roślinie mogą osłabiać działanie antykoncepcyjne.
Osoby cierpiące na depresję, które leczą się farmakologicznie powinny skonsultować stosowanie dziurawca z lekarzem.
Więcej informacji o naturalnej pielęgnacji i kosmetykach domowej roboty na: