1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Pielęgnacja włosów – jaką odżywkę wybrać?

Zakup odpowiedniej odżywki do włosów może postawić nas przed trudnym wyborem. Każdy włos zbudowany jest tak samo, jednak o jego kształcie i ułożeniu decydują zachodzące w nim procesy chemiczne. Dlatego różne rodzaje włosów potrzebują innych składników odżywczych, by mogły rosnąć silne i zdrowe. Oto kilka wskazówek jak dobrać odpowiednią odżywkę.

Poznaj potrzeby swoich włosów

Istotną informacją w diagnozowaniu potrzeb naszej skóry głowy, będzie próba udzielenia odpowiedzi na kilka prostych pytań. Czy włosy trudno się układają? Jak szybko dochodzi do ich przetłuszczenia? Czy są osłabione i wypadają? Takie rozeznanie najlepiej jest wykonać samodzielnie przed lustrem. Warto to zrobić w momencie, gdy włosy są nieumyte i suche. Będzie to pierwszy krok w ustaleniu, jaki preparat będzie najskuteczniejszy w naszym przypadku.

Istotna jest także równowaga wodno-tłuszczowa w organizmie. Kreatyna to podstawowy budulec włosa. Jej niedobór objawia się podatnością na uszkodzenia, a nadmiar brakiem sprężystości. Także niedostatek biotyny może w negatywny sposób odbić się na kondycji naszych włosów. Z jej brakami można walczyć poprzez stosowanie odpowiedniej odżywki wzbogaconej właśnie o biotynę, takiej jak chociażby .

Zobacz maski do włosów

Rodzaje włosów a rodzaje pielęgnacji

Dobór odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji powinien zależeć także od rodzaju włosów. Proste włosy są zazwyczaj cieńsze i delikatniejsze. O wiele szybciej ulegają przetłuszczaniu. Na ich osłabienie może wpływać zbyt częste mycie. Odpowiednia odżywka powinna więc ułatwiać ich rozczesywanie, chronić przed nadmierną łamliwością oraz nadawać połysk. W przypadku włosów kręconych, najczęstszym problemem jest ich tendencja do nadmiernej łamliwości. Takie włosy będą więc wymagać przede wszystkim właściwego nawilżenia. Przy nadmiernym wysuszeniu należy wybrać preparat, który odpowiednio nawilży i zregeneruje włosy. Warto także zrezygnować z suszarki. Gdy włosy zbyt mocno się przetłuszczają należy unikać tarcia ręcznikiem i silnego rozczesywania włosów. Pamiętaj o stosowaniu łagodnego szamponu.

Co z włosami farbowanymi?

Jaka odżywkę stosować w przypadku włosów farbowanych? Przy tego typu fryzurze istotne jest, by upragniony kolor zachował połysk i intensywność tak długo jak to możliwe. Substancje zawarte w farbie sprawiają, że włosy z czasem stają się bardziej matowe i kruche. Częste farbowanie może tylko pogłębić te efekty. W takim wypadku odżywka nie zatrzyma, ale może znacząco zminimalizować efekty tego procesu. Najlepszym wyborem będzie kosmetyk o intensywnym i dogłębnym działaniu.

Czy może być za późno na pielęgnację?

Co natomiast w momencie, kiedy nasze włosy są już dosyć mocno zniszczone? Czy istnieje jeszcze dla nich ratunek? Jak najbardziej! Po pierwsze – zrezygnujmy ze zbyt częstego prostowania, rozjaśniania czy farbowania włosów. Alternatywą może być nowe ułożenie fryzury, które nie będzie wymagać tak drastycznych metod. Kluczem do ich lepszej kondycji będzie zastosowanie właściwej odżywki. Należy jednak pamiętać, że nie odbuduje ona w pełni zniszczonych włosów, a sprawi, że zniszczenia będą mniej widoczne. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się preparaty o działaniu regenerującym, które posiadają zdolność wniknięcia w strukturę włosa. Należy ją stosować możliwie jak najczęściej, najlepiej po każdym myciu. Można to robić także podczas mycia głowy np. metodą OMO.

Zobacz: kosmetyki do pielęgnacji każdego rodzaju włosów

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze