fbpx

Dlaczego dziąsła krwawią?

Dlaczego dziąsła krwawią?
123rf.com

Niedobory witamin, cukrzyca, kłopoty z wątrobą, anemia – wszystkie te problemy ze zdrowiem mogą powodować krwawienie dziąseł. Prawda jest jednak taka, że najczęściej stany zapalne dziąseł to skutek złej higieny jamy ustnej. A konkretnie niedokładnego usuwania płytki nazębnej i kamienia.
Codziennie szczotkujesz zęby, ale płytka zostaje. Im mniej dokładniej myjesz zęby, tym zalega jej więcej. Z czasem twardnieje, czyli ulega mineralizacji i zamienia się w kamień zębowy, którego już nie usuniesz za pomocą szczoteczki do zębów. Taki kamień potrafi nawet wnikać pod linię dziąseł. Razem z płytką nazębna jest siedliskiem beztlenowych bakterii, które wywołują stany zapalne dziąseł. Wtedy pojawia się krwawienie przy delikatnym nawet szczotkowaniu. Dziąsła mogą również krwawić samoistnie z powodu zapalenia wywołanego przez bakterie żyjące w twojej płytce i kamieniu zębowym. – To najbardziej powszechna i jednocześnie łatwa do opanowania przyczyna krwawienia dziąseł – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, ekspert stomatologiczny z kliniki Unident Union Dental Spa z Wrocławia. – Pacjenci spodziewają się poważnych problemów ze zdrowiem, ponieważ sam widok krwi podczas szczotkowania jest dla nich przerażający. Tymczasem nie należy się bać, tylko działać – dodaje.

Jak zapobiegać krwawieniu dziąseł?

Stomatolog, powinien regularnie (raz na 6 miesięcy) badać kieszenie dziąsłowe (mierzyć ich głębokość) i usuwać najmniejsze nawet pokłady zmineralizowanej płytki nazębnej podczas standardowego skalingu.

 1. Myj zęby i dziąsła miękką szczoteczką dwa razy dziennie. Wymieniaj ją regularnie co 3 miesiące.
 2. Nie zapominaj o codziennym używaniu nici dentystycznej. Dzięki temu płytka nazębna wolniej wnika pod dziąsła.
 3. Stosuj płyn antybakteryjny do płukania jamy ustnej.
 4. Raz na pół roku kontroluj stan dziąseł i usuwaj kamień u dentysty.
 5. Jeśli palisz, rzuć nałóg, który w dużym stopniu zwiększa ryzyko chorób dziąseł.
 6. Przerzuć się na dietę bogatą w kwasy omega-3, czyli wprowadź do diety tłuste ryby, olej rybny, siemię lniane. Badania pokazują, że nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają stan zapalny.
 7. Twoja dieta powinna być też bogata w witaminę C, kwas foliowy, witaminy z grupy B i żelazo.

Co robić, jeśli dziąsła już chorują?

 • Nie rezygnuj z dokładnej higieny. Nawet chore dziąsła trzeba regularnie myć.

Dr Iwona Gnach-Olejniczak: – Przy zapaleniu dziąseł polecam technikę wymiatającą, która polega na prowadzeniu szczoteczki od dziąseł w stronę korony zęba. Chodzi o to, by nie doprowadzić do ucieczki delikatnych i podrażnionych dziąseł pod wpływem intensywnego szorowania. Gdy dziąsła się cofną, odsłonią cement korzeniowy, który nie jest zabezpieczony szkliwem. Odsłonięte szyjki zębowe będą wtedy reagować bólem na gorące, kwaśne i zimne składniki pożywienia. A zęby staną się nadwrażliwe. Podczas mycia zębów nie szczotkuj siłowo, siła nacisku nie ma znaczenia, ważne jest to, by zęby myć raczej delikatnie ale długo.

 • Usuń kamień. Podstawą leczenia stanów zapalnych dziąseł jest profesjonalny skaling oraz terapia wektorowa.

Dr Iwona Gnach-Olejniczak: – Przyzębie czyści się energią ultradźwiękową podczas nowej terapii wektorowej. Z kieszonek dziąsłowych dzięki mikro-drganiom usuwane są kamień i szkodliwa flora bakteryjna. Urządzenie Vector równocześnie natryskuje korzenie zębów hydroksyapatytem. Ten związek, wchodzący w skład naszych kości, wbudowuje się w korzenie i wygładza ich powierzchnie oraz niweluje nadwrażliwość. Z reguły po takim „sprząta­niu” dziąsła regenerują się. Efektem kuracji jest szybkie spłycenie patologicznych kieszonek dziąsłowych.

 • Stosuj płukanki i inne środki bakteriobójcze.

Zdaniem eksperta, by proces leczenia stanu zapalnego przebiegał sprawnie, niezbędne jest zastosowanie preparatów bakteriobójczych. Te nowoczesne potrafią nawet przez 14 dni uwalniać bezlitosną dla bakterii chlorheksydynę. – W kieszeniach dziąsłowych umieszcza się żelowe płatki nasączone bakteriobójczym związkiem, który dba o to, by nie doszło do wtórnych zakażeń – wyjaśnia stomatolog. Po tygodniu od zabiegu za pomocą periodometru bada się głębokość kieszeni i zaleca dalsze płukanki.

 • Powodzenie leczenia zależy również od wielu szczegółów takich jak wymiana szczoteczki na septyczną oraz przestrzeganie zasad higieny. Ważne dla osób w związkach: leczenie periodontologiczne powinni przechodzić oboje partnerzy, można się bowiem spodziewać, że doszło do przeniesienia chorobotwórczych bakterii w czasie pocałunków.
 • Wyjątkowo oporne bakterie pokonuje się za pomocą celowanej antybiotykoterapii.

Pobieramy próbki płytki bakteryjnej bezpośrednio z kieszonek dziąsłowych, a potem w oparciu o antybiogram dobiera odpowiedni rodzaj leków na daną grupę drobnoustrojów – mówi dr Gnach-Olejniczak.

Inne przyczyny krwawienia dziąseł

 • Stany zapalne dziąseł są także objawem chorób, np. cukrzycy, białaczki, bulimii. Tę ostatnią chorobę jest w stanie zdiagnozować lekarz w oparciu o wygląd śluzówki dziąseł.
 • Zapalenie dziąseł jest również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, stosowanych w poważnych chorobach układu krążenia, padaczce oraz w trakcie antybiotykoterapii.
 • Niedobory witamin (A i C) wpływają na dziąsła, które łatwo krwawią i pękają. Dlatego stosuje się suplementację w leczeniu dziąseł.
 • Zapalenie mogą wywołać niedopasowane i uciskające na tkanki miękkie uzupełnienia protetyczne – korony, mosty i protezy.
 • Wady zgryzu sprzyjają stanom zapalnym, ponieważ w zakamarkach krzywo ustawionych zębów łatwiej gromadzi się osad i odkłada kamień.
 • Na choroby dziąseł podatne są kobiety w ciąży – zmiany hormonalne powodują, że dziąsła stają się rozpulchnione i częściej krwawią. Ważne, by nie ignorować ciążowego zapalenia dziąseł. Jama ustna to brama dla bakterii, które przedostają się z chorego przyzębia do krwioobiegu, a potem dalej do innych organów, najczęściej nerek i serca. W przypadku ciąży atakują także płód. Istnieje bezpośredni związek niskiej masy urodzeniowej dziecka ze złym stanem zdrowia zębów i przyzębia matki. Oblicza się, że prawie 20% przedwczesnych porodów i przypadków niskiej masy urodzeniowej to konsekwencja zaniedbań stomatologicznych matki. Kobieta w ciąży powinna używać past fluorkowych po każdym posiłku, nitkować przestrzenie międzyzębowe, stosować odpowiednie płukanki – wszystko pod nadzorem stomatologa.