1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Do jakich urazów najczęściej dochodzi zimą?

Do jakich urazów najczęściej dochodzi zimą?

123rf.com
123rf.com
Zima sprzyja powstawaniu urazów, Najczęściej dochodzi do zwichnięć oraz złamań. Dr Jacek Mazek, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED, przestrzega przed ich lekceważeniem

Poślizgnięcia zdarzają się nie tylko na nieprawidłowo uprzątniętych chodnikach, ulicach czy schodach. Czasami winne jest nieodpowiednie obuwie lub zbytni pośpiech. Należy pamiętać, by przy upadku chronić najbardziej narażone części ciała: głowę, kręgosłup, kolana, nadgarstki oraz łokcie.

Pierwsza pomoc

W pierwszej kolejności należy zadbać o zminimalizowanie obrzęku. Najlepiej jest użyć kostek lodu, ale lepiej włożyć je do torebki i przykładać przez ręcznik lub inny materiał, ponieważ bezpośredni kontakt może doprowadzić do odmrożenia. Poza tym trzeba oszczędzać urażoną kończynę i wyżej ją ułożyć, by obrzęk nie narastał. Gdy mimo to ból się utrzymuje albo obrzęk nie ustępuje, nie wolno odkładać wizyty u lekarza.

Urazy nadgarstka

Początkowo kontuzja nie wiąże się z dokuczliwymi objawami: pojawia się tylko mały obrzęk i minimalny ból. Lepiej jednak nie bagatalizować tych objawów, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić nawet do problemów z ruchomością stawu. Przeszkodą w zdiagnozowaniu złamania jest często fakt, że jest ono niewidoczne na zdjęciu rentgenowskim w pierwszych dniach po urazie. Dotyczy to przede wszystkim złamania kości łódeczkowatej. Dlatego ortopedzi nazywają tę kontuzję „cichym złamaniem”. Aż w 40% konsultacji lekarskich uraz nie zostaje rozpoznany w porę, co ma ogromny wpływ na rozwój schorzenia.

Skręcenie kolana

„To bardzo częsta kontuzja, która może się pojawić przy okazji każdej aktywności sportowej, ale również jako efekt nieszczęśliwego upadku na lodzie czy mokrym chodniku. Rozpoznaje się ją na podstawie wstępnego badania oraz zdjęcia RTG, często również wykonuje się USG i/lub rezonans w celu postawienia dokładnego rozpoznania. Podczas skręcenia kolana dochodzi do uszkodzenia łąkotek, więzadeł krzyżowych i pobocznych oraz chrząstki, a te uszkodzenia najczęściej wymagają leczenie operacyjnego” – tłumaczy dr Mazek. Ważnym elementem terapii jest rehabilitacja, należy ją skonsultować z ortopedą oraz specjalistą fizjoterapeutą.

Złamania

Zimą wyjątkowo często dochodzi do złamań. Po upadku na stoku, lodzie czy oblodzonym chodniku szybko pojawia się krwiak, obrzęk oraz opuchlizna, a każdy ruch powoduje bardzo ostry ból. W przypadku złamania otwartego dochodzi dodatkowo do przerwania skóry. Taki uraz wymaga jak najszybszego zgloszenia się do ortopedy. W ramach pierwszej pomocy trzeba jedynie unieruchomić kończynę - wszelkie próby samodzielnego jej nastawiania kończyny są bardzo ryzykowne, ponieważ mogą to doprowadzić do uszkodzenia naczyń i nerwów w okolicy złamania.

W przypadku lżejszych złamań wystarczy zazwyczaj założenie gipsu lub użycie stabilizatorów, co gwarantuje unieruchomienie kończyny. W przypadku złamań wielomiejscowych oraz otwartych – lekarz zaleca leczenie operacyjne, które pozwala zrezygnować z usztywnienia i tym samym przyśpiesza znacznie proces rehabilitacyjny oraz powrót do normalnej aktywności.

na podst.mat.pras. ENEL-MED

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze