1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Imbir – korzeń życia

Imbir – korzeń życia

Imbir jest jedną z najstarszych roślin leczniczych. Stosowany już w starożytnej medycynie chińskiej i indyjskiej, służył jako środek pomocniczy w niestrawności i zaburzeniach trawienia. W aktualnych badaniach, w których analizowano korzystne działanie imbiru, potwierdzono jeszcze inne jego medyczne właściwości.

Choroby serca
W Dzienniku Odżywiania zamieszczono informacje o badaniu przeprowadzonym na myszach, które miały genetyczne predyspozycje do wystąpienia chorób serca. Naukowcy odkryli, że gdy myszom codziennie podawano ekstrakt z imbiru, występowanie aterosklerotycznych ran aorty obniżyło się o 44%. Oprócz tego imbir przyczynił się do obniżenia poziomu złego cholesterolu o 33% oraz trójglicerydów o 27%. Autorzy podsumowali badanie, stwierdzając, że „spożywanie ekstraktu imbiru znacznie zmniejsza ryzyko występowania zmian aterosklerotycznych”.

Ból mięśni
W badaniu dotyczącym bólu zanalizowano wpływ imbiru na zmniejszenie bólu mięśni. Uczestnikom badania (dwie grupy składające się z 34 i 40 członków) podawano kapsułki zawierające 2 gramy surowego lub poddanego obróbce termicznej imbiru lub placebo przez 11 kolejnych dni. Ósmego dnia uczestnicy wykonywali ćwiczenia powodujące ból rąk o średnim natężeniu. Przed ćwiczeniami oraz 3 dni po nich, zbadano funkcjonowanie ręki, stan zapalny, ból oraz czynnik biochemiczny związany z występowaniem bólu. Imbir w obydwu postaciach przyczynił się do obniżenia poziomu bólu o 25%.

Migrena
Po przeprowadzeniu losowego badania z wykorzystaniem placebo stwierdzono, że 63% osób przyjmujących preparat zawierający imbir oraz wrotycz (roślina należąca do rodziny astrowatych) odczuło mniejszy ból migrenowy. Tylko 39% osób przyjmujących placebo odczuło ulgę.

Nudności i choroba lokomocyjna
Imbir jest od wielu lat używany w celu uspokojenia wrażliwego żołądka. Po przeprowadzeniu badania na 80 początkujących żeglarzach cierpiących na chorobę lokomocyjną stwierdzono, że imbir znacznie złagodził symptomy choroby. Na dodatek imbir nie spowodował żadnych efektów ubocznych, w tym senności powodowanej przez inne leki zwalczające chorobę lokomocyjną.

Choroba Alzheimera
Właściwości przeciwzapalne imbiru pomagają chronić mózg przed chorobami powodującymi zaburzenia pamięci. Badania dowiodły, że imbir w połączeniu z dużą ilością składników odżywiających mózg, może zablokować syntezę prostaglandyn, czyli związków chemicznych powodujących stany zapalne, które są powiązane z chorobą Alzheimera.

Nowotwór
Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie przeprowadzili badanie na zmodyfikowanych genetycznie myszach podatnych na występowanie guzów. Podzielono je na dwie grupy, jednej z nich podawano małą ilość ekstraktu 6-gingerolu, który jest związkiem chemicznym nadającym imbirowi ostry smak. Wszystkim myszom wstrzyknięto komórki raka ludzkiego jelita grubego. U myszy, którym podawano ekstrakt wystąpiło 75% mniej guzów niż u myszy, którym go nie podawano.

Artretyzm 
Przeciwzapalne właściwości imbiru mogą być stosowane w celu zwalczania artretyzmu. Według Uniwersytetu w Marylandzie, po przeprowadzeniu badania na 261 osobach z osteoartretyzmem kolana stwierdzono, że osoby, którym 2 razy dziennie podawano ekstrakt z imbiru, odczuwały mniej bólu i wymagały przyjmowania mniejszej ilości środków przeciwbólowych niż osoby, którym podawano placebo

Autor: Vimed.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze