fbpx

Szczotkowanie to nie wszystko. Czy na pewno dobrze dbasz o swoje zęby?

Szczotkowanie to nie wszystko. Czy na pewno dobrze dbasz o swoje zęby?
Właściwa higiena jamy ustanej może uchronić cię przed: bólem, stresem, dużymi wydatkami i stratą czasu na fotelu dentystycznym (Fot. iStock)

– Znowu dziura? Jak to? – pytasz się w myślach. Przecież myję zęby dwa razy dziennie. – Szczotkowanie to tylko pierwszy krok. Profilaktyka próchnicy to również wybór właściwej pasty, płukanki, technika szczotkowania i odpowiednia dieta.

Próchnica pojawia się u ludzi w każdym wieku. Na jej rozwój wpływa kilka czynników:

  • nawyki jedzeniowe – co i jak często jemy;
  • to jak dbamy o zęby – czy myjemy je po każdym posiłku, stosujemy pastę z fluorem, nici dentystyczne, płukanki;
  • niewielkie znaczenie mają też uwarunkowania genetyczne.

By walczyć z próchnicą, trzeba działać na kilku frontach.

Po pierwsze – pasta

Wybieraj tylko taką, która zawierają składniki skutecznie walczące z procesem próchnicy i remineralizują szkliwo. Formuła najnowszej linii marki elmex – Anti-Caries Professional – oprócz fluoru i wapnia zawiera neutralizator kwasów cukrowych, odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy.

Po drugie – szczoteczka

Design poprawia jakość życia, ale nie kieruj się nim przy wyborze szczoteczki. Jedynym dobrym kryterium ułatwiającym wybór sprzętu powinna być funkcjonalność –  to jak pracuje główka szczoteczki wpływa na dokładność czyszczenia.
Ważne jest również dopasowanie kształtu rączki – prawidłowe mycie zębów to przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej siły nacisku – nie powinno się zbyt mocno przyciskać szczoteczki do zębów, bo nie lubią tego nasze dziąsła. Ponadto szczoteczka powinna dobrze leżeć w ręku, ponieważ wymaga manewrowania w różne strony, nachylania pod różnymi kątami. Czy wiesz, że osoby praworęczne częściej mają ubytki po prawej stronie – właśnie dlatego, że mycie zębów po stronie ręki, którą operujemy jest trudniejsze.
Dobierz również odpowiednią dla siebie twardość włosia. Stomatolodzy są zgodni – rekomendują szczoteczki z włosiem miękkim i tzw. średnim, bo im bardziej elastyczne włosie, tym łatwiej wciska się w zakamarki, w których zalegają resztki jedzenia.
Projektanci szczoteczek stawiają na innowacyjne rozwiązania związane z przycinaniem włosia pod różnymi kątami. Eksperci z firmy elmex opracowali szczoteczkę, której wyższe włókna ułożone są w kształcie litery X, co  ułatwia czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowo optymalnie zaokrąglone włókna chronią dziąsła.

Szczoteczka elmex Inter X, z ergonomiczną rączka. Dostępna w trzech wersjach: miękka, średnia, oraz junior. (Fot. materiały prasowe)

I jeszcze jedno  – higiena szczoteczki. Pamiętaj, po każdym myciu jamy ustnej szczoteczka powinna być idealnie opłukana. Dodatkowo należy ją wymieniać raz na 2-3 miesiące. Większość z nas po prostu o tym zapomina.

Po trzecie – technika szczotkowania

Robienie kółeczek to technika, którą większość 30- 40- latków zna z przedszkolnych instrukcji „klubu wiewiórki”. Dziś już wiadomo, że najskuteczniejszą metodą czyszczenia zębów jest tzw. technika wymiatania, którą szczotkujemy powierzchnie zębów zarówno od strony podniebienia, jak i od frontu. Ruch idzie od dziąseł, delikatnie wymiatamy szczoteczką cały osad na zewnątrz. Ruchami do przodu i w tył czyścimy tylko powierzchnie żujące.

 

Po czwarte – płuczemy, nitkujemy

Jeśli myślisz, że stosowanie nitek i płukanek to zbytek, może przekona cię to: jedynie około 20 procent bakterii mieszkających w jamie ustnej znajduje się na zębach. Reszta kryje się w przestrzeniach międzyzębowych, na języku i policzkach.
Dlatego oprócz starannego mycia zębów, przynajmniej raz dziennie, najlepiej wieczorem, należy też nitkować zęby. A stosowanie płynów powinno uzupełniać każde szczotkowanie, bo płukanki działają wszechstronnie:
– docierają nawet tam, gdzie nie sięgają szczoteczka i nić;
– niszczą bakterie w całej jamie ustnej, również na języku i policzkach;
– działają odświeżająco.

Płyn do płukania jamy ustnej elmex przeciw próchnicy:

  • formuła z aminofluorkiem tworzy dwufunkcyjną ochronną warstwę wapniowo-fluorową, która zabezpiecza szkliwo przed atakami kwasów;
  • remineralizuje zęby i zapobiega powstawaniu ubytków;
  • to jeden z niewielu płynów do płukania jamy ustnej niezawierający alkoholu i barwników;
  • stosowany wraz z pastą elmex zapewnia wyższą ochronę przed ubytkami, co potwierdzono w badaniach naukowych.
  • zapewnia ochronę, gdy jesteś poza domem i nie masz możliwości umycia zębów.

Po piąte – regularnie odwiedzaj dentystę

Raz na rok należy zrobić przegląd zębów. Najczęściej ubytki powstają w zakamarkach, które może wychwycić jedynie dentysta. Dodatkowo warto przynajmniej raz w roku zrobić profesjonalne czyszczenie zębów.