1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Warto pamiętać. Żonkile na rocznicę powstania w getcie warszawskim

Warto pamiętać. Żonkile na rocznicę powstania w getcie warszawskim

Dawid Podsiadło (Fot. materiały prasowe)
Dawid Podsiadło (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 3 zdjęcia
Pod hasłem „Łączy nas pamięć” trwa akcja „Żonkile” w związku z 77. rocznicą powstania w getcie warszawskim. 

19 kwietnia przypada 77. rocznica powstania w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin  już po raz ósmy zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, która ma na celu upamiętnienie tego wydarzenia. W tym roku do grona ambasadorów akcji dołączyli: Dorota Wellman, Barbara Kurdej-Szatan, Andrzej Seweryn, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski.

Dlaczego warto pamiętać? Pamięć mnie tworzy. Nie pamiętając, staję się słaby. Zapominając, staję się słaby, łatwiejszy do manipulowania. Myślę, że warto bić się o swoją pamięć, pracować nad nią, szukać, czytać, oglądać, rozmawiać. To powiedziałbym moim wnukom i dlatego nie wyobrażam sobie, bym mógł zapomnieć o tym, co stało się tutaj, w Warszawie, w 1943 roku. Nigdy o tym nie zapomnę, chociaż sam tego nie przeżyłem. Pamięć nas wzmacnia. Pamięć czyni nas świadomymi – mówi aktor i reżyser teatralny Andrzej Seweryn.

 Andrzej Seweryn (Fot. materiały prasowe) Andrzej Seweryn (Fot. materiały prasowe)

Jak co roku, w przekazie kampanii najważniejsze jest rozpowszechnianie żonkila jako symbolu szacunku oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. Jednak ze względu na panującą pandemię koronawirusa tegoroczna edycja będzie miała nową, szczególną odsłonę. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, hasło kampanii „Łączy nas pamięć” wybrzmiewa jeszcze głośniej i wzywa, by mocniej docenić wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności. Tym razem 19 kwietnia na ulicach Warszawy nie spotkamy wolontariuszy rozdających papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu. Możemy jednak  upamiętnić wydarzenie w inny sposób.

 Wolontariusze akcji. (Fot. materiały prasowe) Wolontariusze akcji. (Fot. materiały prasowe)

Wystarczy ze strony pobrać szablon, wydrukować go i złożyć (pomoże w tym ). Zdjęcie z gotowym żonkilem warto opatrzeć hasztagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile  i umieścić w mediach społecznościowych. Można też zaangażować się w akcję, dodając nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. . Muzeum Polin zachęca także do dzielenia się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia na jego profilach w mediach społecznościowych: , , . W tym przypadku również pamiętajmy o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.

Symbol żonkila kojarzy się z postacią Marka Edelmana. To ostatni przywódca powstania jeden z ocalałych z warszawskiego getta, który co roku, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. W tych niepewnych czasach kampania ma na celu wspomnienie tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei, sami pielęgnując życzliwość, wzajemny szacunek, troskę o dobro wspólne i solidarność z potrzebującymi. Choć nie możemy się spotkać, bądźmy tego dnia razem. Niech łączy nas pamięć.

Proszę akceptuj pliki cookie marketingowe, aby wyświetlić tę zawartość YouTube.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze