1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło
  4. >
  5. Samotny Mężczyzna

Samotny Mężczyzna

Film zrealizowany z dużym wyczuciem stylu, bardziej europejski niż amerykański w sposobie narracji i podejściu do fabuły. Ale dopieszczone plastycznie obrazy (debiutujący jako reżyser Tom Ford jest znanym na świecie projektantem mody) nie zostały stworzone wyłącznie dla swojej urody, ani przez chwilę nie tracą też konsekwencji znaczeniowej.

Prowadzą nas one przez jeden dzień życia głównego bohatera George’a pogrążonego w depresji po tragicznej śmierci ukochanego, wieloletniego partnera. Ten dzień nie obfituje w wydarzenia. George wspomina i usiłuje przetrwać do wieczora. Obserwuje sąsiadów, umawia się z przyjaciółką na kolację, jedzie na uczelnię, gdzie wykłada literaturę. Rozmawia ze studentem. W pewnym momencie orientujemy się, że przyświeca mu określona myśl, że ten dzień ma być nadzwyczajny. Reżyser, pokazując kryzys, w którym przewartościowuje się życie, zaczyna się je postrzegać poprzez chwile doznawane tu i teraz, jest bliski filozofiom Wschodu. Widziane z tej perspektywy piękne ujęcia skupione na twarzach, spojrzeniach, detalach nabierają charakteru medytacji, odsłaniają swój kontemplacyjny sens.

A Single Man, USA 2009, reż. Tom Ford, wyk. Colin Firth, Julianne Moore, Nicholas Hoult, Matthew Goode, dystr. Gutek Film

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze