" />
  1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło
  4. >
  5. Spotkanie w Palermo

Spotkanie w Palermo

Włoskie Palermo jest autonomicznym bohaterem filmu Wendersa, tak jak było z Lizboną w jego słynnej „Lisbon Story". Pięknie fotografowane ulice, place, podwórka tworzą przestrzeń realistyczną i zarazem magiczną.

Ta przestrzeń współgra z przeżyciami głównego bohatera, renomowanego niemieckiego fotografa, który postanowił zrobić sobie w Palermo przystanek na złapanie oddechu, przerwę w wyjaławiających go zajęciach. Jesteśmy świadkami przełomu w jego życiu. W Palermo dochodzi do dwóch właściwie spotkań, nie jednego, jak sugeruje polski tytuł. Pierwsze, realne, to spotkanie z dziewczyną, z miłością. Drugie spotkanie, ze śmiercią (graną przez Dennisa Hoppera), rozgrywa się w wymiarze metafizycznym. Bohater zaznaje jakby psychicznej zapaści, po której przychodzi zrozumienie wraz z gotowością podjęcia życia na nowo. Przed popadnięciem w zbytnią pretensjonalność (co reżyserowi zdarzało się w przeszłości) ratuje film świetnie zmontowana ze zdjęciami ścieżka dźwiękowa i wyczuwalny ton autentyzmu w autorskiej wypowiedzi Wendersa.

Palermo Shooting, Niemcy/Francja/Włochy 2008, reż. Wim Wenders, wyk. Campino, Giovanna Mezzogiorno, Dennis Hopper, Gerhard Gutberlet, Milla Jovovich, dystr. Gutek Film

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze