1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło

James Hopkin „Zatopiona zima”

Literatura światowa dostarczyła nam dotąd niewielu okazji do spojrzenia na Polskę cudzymi oczyma. Nasz kraj odwiedziło wprawdzie wielu znanych pisarzy, lecz swoje wrażenia zawarli co najwyżej w opowiadaniach czy reportażach. Z tym większą przyjemnością polecam więc osadzoną w krakowskich realiach piękną powieść Anglika Jamesa Hopkina.

 

To historia brytyjskiego malarza, Josepha, który zakochuje się w polskiej stypendystce Marcie. Gdy kobieta wraca do siebie, mężczyzna rusza jej śladem. To gest równie romantyczny, co straceńczy: Marta nie zamierza zostawić męża, kultywuje miłość w listach i delektuje się rolą femme fatale.
Zdając sobie sprawę, co jest grane, Joseph kończy miłosną awanturę, by zamienić ją w przygodę egzystencjalną. Malarz postanawia zmierzyć się ze swoją niechęcią do obcego kraju i poznać go lepiej. Nie jako turysta, lecz jako artysta. Zrazu Polska wydaje mu się monochromatyczna, budzi w nim głównie lęk i odrazę. Jednak z czasem bohater widzi coraz więcej barw i wymiarów. Co Hopkin oddaje urzekająco lirycznym językiem.

przełożyli Dagmara Waszkiewicz i Paweł Waszkiewicz, Znak, Kraków 2009, s. 352

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze