1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło

"Znani (nie)znani" praca zbiorowa

Nazwiska bohaterów tej książki są w istocie bardzo znane, a większość z nich powinna trafić do każdego szanującego się leksykonu „wielkich Polaków”. Piszę „większość”, bo można by zapewne wskazać lepszego władcę niż otwierający zestaw biogramów Bolesław Śmiały czy dowódcę o poważniejszych zasługach niż trener Kazimierz Górski. „Znani (nie)znani” z założenia nie mają być jednak pełnym kompendium wiedzy o najznamienitszych przedstawicielach naszej nacji.

 

Bohaterów jest jedynie piętnaścioro (w tym niestety tylko jedna kobieta), urodzili się w odległych od siebie epokach, wreszcie reprezentują różne zawody i życiowe powołania. Łączy ich tylko całkowite oddanie owym powołaniom. Lecz także coś jeszcze: za spisanie ich żywotów, faktów powszechnie znanych lub utajnionych w oficjalnych biografiach odpowiadają znakomici specjaliści. Dzięki nim możemy tym biogramom zaufać. Ich autorzy, w przeważającej liczbie historycy, opierają się rzecz jasna na najnowszych dokumentach, ale w swoje opowieści wplatają także plotki i anegdoty. Te pierwsze starają się dementować, a za pomocą tych drugich odjąć nieco brązu z cokolwiek pomnikowych postaci.

Nie można wprawdzie stwierdzić, że książka ujawnia wszystkie sekrety wielkich indywidualności, lecz na pewno ładnie i ciekawie przybliża fenomen „bycia indywidualnością”.

Demart, Warszawa 2008, s. 270

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze