Karolina Breguła: Cieszyn, jestem Tobą zawiedziona

Zdjęcie z otwarcia mojej wystawy w Galerii Szarej w 2010 roku

Od blisko dziesięciu lat na rogu pięknego cieszyńskiego ryneczku mieści się Galeria Szara. To niewielka galeria prowadzona przez Joannę Rzepkę-Dziedzic, Łukasza Dziedzica i ich Fundację Kultury Audiowizualnej.
Można tu zobaczyć fantastyczne wystawy i zajrzeć do dostępnego dla wszystkich zbioru książek o sztuce, w którym szczególne miejsce mają publikacje dotyczące artystów z Czech i Słowacji – często w Polsce znanych mniej niż twórcy z odległych krajów.

Szara to miejsce, które nie tylko wpisało się w kulturalną mapę Polski i jest celem podróży miłośników sztuki z całego kraju, ale też rozwija Cieszyn, wywołuje potrzebny tu artystyczny ferment. Prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, organizuje koncerty i działania artystów w przestrzeni publicznej, włącza się w pracę nad festiwalami. Słowem robi wszystko, by cieszynianki i cieszyniacy mieli dostęp do tego, co wartościowe we współczesnej kulturze.

Niestety, mimo korzyści, które miasto czerpie z galerii, niechętnie jej pomaga. Wsparcie, które Fundacja Kultury Audiowizualnej otrzymuje od Urzędu Miasta, jest tak niewielkie, że pokrywa tylko ułamek jej rocznych kosztów. O inne źródła finansowania też jest niezwykle trudno. Zmęczeni przegrywaniem bezustannej walki o pieniądze Joanna i Łukasz postanowili zamknąć swoją działalność.

Dostałam od nich wczoraj mejlowe zaproszenie do udziału w zaplanowanej na październik jubileuszowej wystawie „Cieszyn, Kocham Cię z daleka”, podsumowującej 10 lat działalności galerii. Otwarcie tej wystawy powinno być radosnym świętem, a stanie się stypą po kolejnej wartościowej instytucji, która umiera, ponieważ urzędnicy nie rozumieją, jak bardzo potrzebna jest miastu.

Cieszyn, jestem Tobą zawiedziona.

A tu list od Szarej

Niestety finansowe zasady funkcjonowania galerii są na tyle absurdalne i niemożliwe do zmiany, że jesteśmy zmuszeni zakończyć jej działalność. Dlatego wystawa „Cieszyn, kocham Cię z daleka” planowana na październik 2012 będzie nie tylko podsumowaniem ale też niestety zamknięciem dziesięcioletniej historii tego miejsca.

W związku z tym zapraszamy Wszystkich, którzy w ciągu tych 10 lat współpracowali z Galerią Szara w Cieszynie lub też czują się z nią w jakiś sposób związani do udziału w wystawie Cieszyn – kocham Cię z daleka. Będzie to próba identyfikacji i eksploracji miejsca jakim jest Szara wraz z jego historią w oparciu o relacje artystów i kuratorów a także odbiorców jej działań i „wychowanków”. Jest to również pytanie inspirujące artystyczną wypowiedź, na temat zasad i możliwości funkcjonowania galerii sztuki współczesnej w niewielkim mieście granicznym na prowincji Polski oraz okazja do dyskusji na temat działania w kulturze i tworzeniu jej poza centrum, na obrzeżach głównego obiegu.

Formuła udziału w wystawie jest dość prosta, a zarazem elastyczna.Prosimy o przesłanie nam „pocztówki z pozdrowieniami” lub zaznaczenia swojej obecności w innej formie. Po prostu ważne jest dla nas abyście byli z nami.
Pocztówki oraz inne formy „pozdrowień” będą prezentowane w Szarej w ramach wystawy od 17 października do 28 listopada.
Prace prosimy wysłać do 16 września na adres:
GALERIA SZARA, ul. Srebrna 1, 43-400 Cieszyn z dopiskiem „Cieszyn, kocham Cię z daleka”
W sprawie plików audio, filmików i innych multimediów oraz bardziej skomplikowanych realizacji prosimy o kontakt mailowy.