1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Brave Festival 2014

Brave Festival 2014

Zobacz galerię 6 Zdjęć
Artyści z Beninu, Turcji, Indii, Indonezji. Niezwykłe spektakle, tradycje,ceremonie. Większość prezentowanych w Polsce po raz pierwszy. 4 lipca we Wrocławiu rozpocznie się Brave Festival - Przeciw Wypędzeniom z Kultury. 10. edycja imprezy potrwa do 17 lipca. Oto pięć wydarzeń, których w tym roku nie można przegapić.

Indyjska muzyka do niemego filmowego hitu z lat 20.

Tegoroczny Brave Festival rozpocznie się 4 lipca pokazem niemego filmu „Światło Azji”. To pochodzący z 1925 roku obraz w reż. Franza Ostena i Himanshu Rai, zrealizowany z ogromnym rozmachem. - Opowiada o życiu księcia Gautamy, człowieka, który stał się Buddą – mówi Marek Mieleszko, manager programowy Przeglądu Filmowego Brave Festival. Muzykę na żywo wykona indyjski zespół Divana Ensemble, który specjalnie na występ przyjedzie do Wrocławia. Seans zainauguruje Przegląd Filmowy Brave Festival, w ramach którego we Wrocławiu zobaczymy 28 starannie wyselekcjonowanych filmów.

 *4 lipca 2014 r., godz. 19:30, Dolnośląskie Centrum Filmowe, wstęp od 30 zł.

Wirujący derwisz

11 lipca rozpocznie się część festiwalu ze spektaklami i koncertami. Otworzy ją niezwykły artysta – Ziya Azazi. Zaprezentuje mistyczny taniec sufich, czyli wirujących derwiszów. Ziya Azazi czerpie z tradycji, ale w swoim przedstawieniu wykorzystuje także elementy współczesnej choreografii. – To medytacja w ruchu, doświadczenie jedyne w swoim rodzaju – dodaje Marek Mieleszko. – Jednak Ziya Azazi interpretuje tradycję wirujących derwiszów na różne sposoby. Jego twórczość pokazuje, jak inspirujące może być przenikanie się różnych form ekspresji.

*11 lipca 2014 r., godz. 21:00, Teatr Polski – scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, wstęp od 20 zł.

Kapłan Voodoo tańczy

W tym roku jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń festiwalu będzie występ uznanego w świecie choreografa, a równocześnie kapłana Voodoo – Koffi Kôkô. Z połączenia animistycznych rytuałów Beninu, skąd pochodzi artysta, oraz współczesnego tańca powstało niezwykłe przedstawienie – „Mroczne piękno”. W czasie tego spektaklu czuć atmosferę rytuału. – Artysta mówi, że w czasie tańca wprowadza siebie w stan nadświadomości, jakby był w posiadaniu jakiejś energii. Inaczej mówiąc, wpada w trans. Jego spektakl robi niesamowite wrażenie – mówi Marek Mieleszko.

*12 lipca 2014 r., godz. 20:00, 13 lipca 2014 r., godz. 18:30, Impart, wstęp od 30 zł.

Mudijettu – bogini płodności walczy z demonem

Tradycja mudijettu to przede wszystkim rytualny taniec, który bazuje na niezwykle precyzyjnych ruchach ciała i pracy z rytmem. Artyści przedstawiają walkę pomiędzy boginią Bhadrakali – symbolem sił witalnych, płodności i urodzaju – i demonem Dariką. Wrażenia potęgują zjawiskowe stroje i maski. – Ten spektakl rzadko można podziwiać poza indyjskimi świątyniami – opowiada Marek Mieleszko. – Już samo to jest niezwykłe. Poza tym ta tradycja nie zmieniła się od ponad 1000 lat. Jest jedną z najstarszych hinduskich form teatralno-tanecznych.

*14 lipca 2014 r., godz. 21:30, 16 lipca 2014 r., godz. 21:30, scena plenerowa – Bastion Ceglarski przy Promenadzie Staromiejskiej, wstęp od 30 zł.

Rama Vaidynathan – mistrzyni hinduskiego tańca

Świat został stworzony przez tańczącego Śiwę. Może dlatego mitologię hinduską najlepiej wyraża taniec. Rama Vaidynathan jest mistrzynią Bharatanatjam – jednego z klasycznych tańców hinduskich. Łączy on styl rytmiczny i ekspresyjny, opowiadając historię za pomocą symbolicznych gestów i ruchów. Znaczenie ma tu nawet mimika twarzy. – Artystka jest ceniona za unikalny styl – mówi Marek Mieleszko. – Kultywuje tradycję, ale w jej tańcu widać autorską interpretację i radość tworzenia. Rama Vaidyanathan przyjedzie do Wrocławia z córką, z którą wystąpi na scenie. Wspólnie poprowadzą również warsztaty tańca Bharatanatjam – dla wszystkich zainteresowanych.

*16 lipca 2014 r., godz. 20:30, 17 lipca 2014 r., godz. 18:30, Synagoga Pod Białym Bocianem, wstęp od 30 zł.

fot.mat.pras.Brave Festival 2014

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze