Autor „Blaszanego bębenka" zmarł dziś rano w klinice w Lubece.
[embed]https://youtu.be/2ewzWkFZOFk[/embed]
Günter Grass urodził się 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku. Gdańskowi poświęcił swoją najsłynniejszą książkę, „Blaszany bębenek", zekranizowaną w 1979 przez Volkera Schlöndorffa. „Blaszany bębenek" jest częścią trylogii, którą uzupełniają powieści „Kot i mysz" oraz „Psie lata". W 1999 Grass otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Opinię światową poruszył jeszcze dwukrotnie: w 2006, gdy w zbiorze wspomnień „Przy obieraniu cebuli" przyznał się do służby w Waffen SS (formacji paramilitarnej uznanej za zbrodniczą przez Trybunał w Norymberdze), oraz publikując w 2012 wiersz, w którym przeciwstawił się zbrojeniu Izraela. W rezultacie został uznany w Izraelu za
persona non grata.Grass mieszał w Gdańsku aż do wcielenia do armii. Potem trafił do amerykańskiej niewoli, z które został uwolniony w 1946. W latach 50. zdecydował się poświęcić prozie, ale wcześniej podejmował próby poetyckie, studiował malarstwo, rzeźbę, próbował poezji. Był związany z pisarzami z antyfaszystowskiej „Grupy 47" (m.in.z Heinrich Böllem), z tego okresu datuje się także jego przyjaźń z Willy Brandtem, późniejszym kanclerzem RFN i laureatem pokojowej Nagrody Nobla.
Pisarz wracał do rodzinnego miasta do końca życia. W 1994 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, a jeszcze jesienią 2014, podczas 6. edycji Festiwalu Grassomania, odsłonił własną rzeźbę „Turbot pochwycony".