1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Nagroda dla Seweryna w Locarno

Nagroda dla Seweryna w Locarno

twitter.com/FilmFestLocarno; screen
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Andrzej Seweryn został najlepszym aktorem 69. MFF w Locarno. Statuetkę przyniosła mu rola Zbigniewa Beksińskiego.

Rola Zdzisława Beksińskiego w filmie „Ostatnia Rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego przyniosła Andrzejowi Sewerynowi tytuł najlepszego aktora zakończonego właśnie 69. festiwalu w Locarno. Obraz trafi do kin 30 września 2016.

„Ostatnia Rodzina” opowiada historię rodziny Beksinskich. Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, jego syn był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmów. Obok Andrzeja Seweryna w rolach głównych występują: Dawid Ogrodnik - Tomek Beksiński, Aleksandra Konieczna - Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra - Piotr Dmochowski, marszand i przyjaciel malarza.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek wyprowadza się od rodziców. Choć jego mieszkanie jest tuż obok i ich kontakty pozostają bardzo intensywne, Zofia niepokoi się o nadwrażliwego syna. Słusznie, jak się okazuje, ponieważ Tomek podejmuje pierwszą próbę samobójczą, na szczęście nieudaną. Gdy wkrótce trafia do radia jako dziennikarz muzyczyny, a Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji Dmochowskim, wydaje się, że Beksińscy mają już najgorsze kłopoty ma za sobą. Tymczasem to tylko cisza przed burzą, rodzinę dotkną jeszcze wielkie dramaty.

na podst.mat,pras. Kino Świat

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze