1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach

Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach

Kapitan Jack Sparrow powraca. Tym razem pod wodzą reżysera Roba Marshalla, twórcy m.in. "Chicago". I choć nowy epizod "Piratów z Karaibów" jest o wiele skromniejszy od rozbuchanej wizualnie części trzeciej, to jednak zabrakło mu dawnego uroku, lekkości i dynamiki znanej z poprzedniej trylogii.

To zapewne skutek zmiany reżysera. Gore Verbinski miał inne podejście do serii, był bardziej nastawiony na stworzenie widowiska. Rob Marshall z kolei skupia się na historii, co w przypadku opowieści o poszukiwaniu Źródła Młodości wraz z legendarnym Czarnobrodym byłoby dobrym posunięciem, gdyby nie to, że w samym filmie scenariusz pełen znanych schematów, strasznie przy tym rozwleczonych. Do tego dochodzi jeszcze uszczuplony budżet i skutkuje to tym, że czwarta część przygód Jacka Sparrowa nie robi takiego wrażenia jak poprzednie. Samej akcji jest jak na lekarstwo, a jak już pojawią się jakieś sceny pojedynków czy ucieczki przed wrogami, to są one nieumiejętnie nakręcone i przede wszystkim pozbawione dynamiki.

Oczywiście Johnny Depp w swej ulubionej roli kapitana Jacka nadal radzi sobie znakomicie, zostawiając w cieniu resztę obsady. Stworzył on z tej kreacji markę samą w sobie, co jest nie lada wyczynem, szczególnie w dzisiejszych czasach. I pomimo 8 lat od premiery pierwszej części serii, nadal czuć, że dobrze się czuje w skórze zawadiackiego pirata. To on dźwiga ten film na swoich barkach. I robi to skutecznie. Kroku dotrzymuje mu Penelope Cruz w roli Angeliki, która idealnie wpasowała się w konwencję. Na drugim planie jak zawsze świetny Geoffrey Rush (po raz kolejny w roli kapitana Barbossy) oraz Ian McShane, który doskonale spisuje się w roli Czarnobrodego. Zabrakło niektórych postaci znanych z poprzednich części - przede wszystkim Keiry Knightley i Orlando Blooma - ale to akurat wyszło nowym "Piratom" na dobre.

Z pewnością nie jest to najsłabsza część serii, choć stylistycznie nawiazuje wyraźnie do "Klątwy Czarnej Perły", to jednak nie spełnia wszystkich oczekiwań jakie może mieć widz wybierając się na wakacyjne widowisko z nadzieją zobaczenia widowiskowego kina przygodowego. Niemniej ci, dla których głównym celem jest delektowanie się kolejnymi harcami Jacka Sparrowa, nie powinni wyjść z kina zawiedzeni.

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides, USA 2011 Reż. Rob Marshall. Wyk. Johnny Depp, Penélope Cruz, Geoffrey Rush, Ian McShane, dystr. Forum Film Poland

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze