1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Abe Kōbō "Kobieta z wydm"

Abe Kōbō "Kobieta z wydm"

Z serii „50 książek na 50-lecie Znaku” ukazała się znakomita, a przez wielu uważana za wybitną, książka "Kobieta z wydm" autorstwa Abe Kōbō. Niewątpliwie jest to jedna z najbardziej znanych na świecie powieści z kręgu literatury japońskiej.

Trzydziestojednoletni nauczyciel Niki Jumpei bierze trzy dni urlopu i wyjeżdża nad morze w poszukiwaniu nieodkrytego jeszcze gatunku owadów, który chciałby nazwać swoim imieniem. Prócz owadów mężczyznę  fascynuje piasek i jego niezwykłe właściwości. I właśnie ów piasek staje się przekleństwem młodego nauczyciela. Niki Jumpei wpada bowiem w pułapkę i zostaje więźniem piasku oraz... lokalnej społeczności. Częścią misternego mechanizmu, z okowów którego desperacko próbuje się uwolnić…

Myli się jednak ten, kto sądzi, że to Niki Jumpei jest głównym bohaterem powieści. Kto nim zatem jest? Może los utożsamiany przez nieubłaganie przesypujący się piasek? A może Japonia, którą symbolizuje mała, odizolowana od świata wioska?

Ta kameralna opowieść o ascetycznej fabule niesie ze sobą ogromy ładunek emocji. Brnie się przez nią niczym przez duszny sen, aby na końcu odetchnąć z ulgą, że to nie my wpadliśmy w pułapkę piasku i losu.

Niezwykła to lektura. I obowiązkowa.

przeł. Mikołaj Melanowicz, Wydawnictwo Znak, s.216, Kraków 2010

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze