1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Wotum nieufności“. Nowy kryminał Remigiusza Mroza

„Wotum nieufności“. Nowy kryminał Remigiusza Mroza

Wyd. Filia
Wyd. Filia
Remigiusz Mróz nie raz wykorzystał doskonałą znajomość meandrów praw do zbudowania intrygi kryminalnej. Wątków prawniczych nie zabrakło także w jego najnowszej powieści „Wotum nieufności”, ale tym razem są raczej tłem dla political fiction. 

Sam autor przyznaje w wywiadach, że od lat myślał o powieści sensacyjnej z polityką w tle i gotowy szkic historii czekał w komputerze już od kilku lat. Jest doktorem praw, myślał nawet kiedyś o karierze politycznej i przed laty zaczął wstępnie przygotowywać się do niej. Choć na szczęście dla jego fanów, do których i ja się zaliczam, zmienił zdanie, to tamte doświadczenia na pewno pomogły mu zrobić doskonały research i w efekcie napisać tak wiarygodną a zarazem zaskakującą jednocześnie powieść.

Główną bohaterką ostatniej książki Mroza jest marszałek Sejmu Daria Seyda, która pewnego dnia budzi się o poranku w motelu pod miastem, nie wiedząc, w jaki sposób znalazła się tam. Szybko okazuje się, że to dopiero początek jej kłopotów i nowych politycznych wyzwań. Świetnie pamiętamy przykład z naszej niedawnej historii, gdy marszałek Sejmu jako druga po prezydencie osoba w kraju przejął władzę po śmierci głowy państwa. W „Wotum nieufności“ prezydent nie umiera, ale musi przekazać władzę w drugie ręce. Następuje kryzys w koalicji i głównym przeciwnikiem politycznym Seydy staje się lider partii prawicowej. W pewnym momencie muszą jednak zewrzeć szyki, bo coś niepokojącego i zaskakującego zaczyna ich łączyć.

Wydawnictwo promuje kryminał Remigiusza Mroza jako polską wersję „House of Cards”. Choć może jest to porównanie trochę na wyrost, to rzeczywiście znajdziemy  w „Wotum nieufności“ wszystko to, co zachwycało widzów w amerykańskim pierwowzorze: mocne sylwetki psychologiczne głównych bohaterów, wątek rodzinny, romans, afery kryminalne, intrygi na szczytach władzy, duże pieniądze, brudne biznesowe interesy i seks. I oczywiście zbrodnię, ale nie wątek kryminalny jest tym razem najważniejszy, tylko polityka i jej mroczne tajemnice. Mróz zdradza kulisy pracy sztabów politycznych, podkreśla wagę nowych mediów i znaczenie retorycznych chwytów, które mogą zmylić przeciwnika. Wykorzystanie siły przeciwnika do własnych celów, mowa ciała, ubiór czy manipulowane wizerunkiem i pokazywanie się polityka w otoczeniu rodziny lub bez - wszystko to widzimy przecież na co dzień w serwisach informacyjnych. Nie znamy jednak reguł, które Mróz zna i specjalnie dla swoich czytelników rozpracowuje w swojej powieści. Autora zapowiada, że to dopiero pierwszy tom jego serii political crime i zawiesza akcję w momencie, w którym może swobodnie zacząć kolejną historię Seydy. Której, przyznam szczerze, już nie mogę się doczekać.

Wotum nieufności, Remigiusz Mróz, Filia 2017, s. 624

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze