1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Copernicus Festival 2018: Przypadek

Copernicus Festival 2018: Przypadek

Zobacz galerię 6 Zdjęć
Piąta edycja Copernicus Festival odbędzie się w dniach 22-27 maja 2018 r. w Krakowie. Edycja ta poświęcona będzie przypadkowi. Przypadek i pokrewne mu pojęcia - konieczność i prawdopodobieństwo - odgrywają kluczową rolę w rozmaitych dziedzinach nauki. Problem przypadku wykracza jednak poza naukę, stanowiąc kluczową kwestię dla ogólnej wizji świata.

Pytanie o to, czy świat jest zdeterminowany, czy też - w mniejszym lub większym zakresie - rządzi nim przypadek, wpisuje się w długą historię sporów filozoficznych i teologicznych, które za pośrednictwem literatury i sztuki współkształtują od wieków naszą kulturę. Przypadek i konieczność nie są tylko przedmiotem abstrakcyjnych akademickich sporów - stanowią pożywkę dla najbardziej doniosłych pytań egzystencjalnych, które sobie zadajemy.

W trakcie Copernicus Festival będziemy przyglądać się przypadkowi z rozmaitych perspektyw - matematycznej i fizycznej, biologicznej, psychologicznej, filozoficznej i teologicznej. Oddamy także głos literatom i artystom, którzy opowiedzą, w jaki sposób sztuka próbuje „oswoić przypadek“. W ten sposób spróbujemy pokazać, jak nauka i sztuka mogą i powinny prowadzić dialog, szczególnie wtedy, gdy dotyczy on tak ważnych kwestii, jak przypadkowość we Wszechświecie i w ludzkim życiu.

Program festiwalu obejmować będzie kilka pasm. W paśmie Wykłady Gwiazd wezmą udział światowej sławy naukowcy: Robert H. Frank – ekonomista z Cornell University, publicysta New York Times, Daniel Gilbert – psycholog z Harvard University, Jean-Pierre Lasota – astronom i fizyk teoretyczny, emerytowany profesor Obserwatorium paryskiego, Adam Zagajewski czy Ksiądz Profesor Michał Heller.

Festiwalowi towarzyszyć będą dyskusje, spotkania, wystawy i koncerty. Planowana jest wystawa informeli Tadeusza Kantora, koncert muzyki poważnej poświęcony muzyce serialnej, któremu towarzyszyć będzie wykład opisujący tę technikę kompozytorską a także koncert muzyki popularnej w wykonaniu zespołu Pablopavo i Ludziki.

Program znajduje się na:

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze