1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Angażująca i prowokująca do myślenia wystawa w ramach akcji „List do Opiekuna” zostanie zaprezentowana w centrum Warszawy

W dniach 3-12 października 2018 r. przy Domach Towarowych Wars Sawa będzie można obejrzeć specjalną wystawę podsumowującą akcję „List do Opiekuna”, która została zorganizowana w ramach kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. Instalacja w kształcie okręgu nawiązuje do opieki, jaką bliscy otaczają swoich podopiecznych. Najczęściej rolę opiekuna sprawuje najbliższa osoba pacjenta, która ze względu na ilość obowiązków, nierzadko musi ograniczyć życie towarzyskie, a nawet zrezygnować pracy. Wyjątkowa wystawa postawiona w samym centrum Warszawy stanie się miejscem symbolicznego podziękowania osobom, które swój czas, energię i życie poświęcają na opiekę nad drugim człowiekiem.

Diagnoza o chorobie wpływa na funkcjonowanie zarówno osoby, której została postawiona, jak i jej bliskich - rodziców, małżonków, dzieci czy rodzeństwa. Bardzo często to pomoc i zaangażowanie rodziny dodaje pacjentowi sił do walki i motywuje, by się nie poddawać. Decyzja o pozostaniu opiekunem osoby chorej wiąże się ze zmianą dotychczasowego trybu życia, niekiedy także z rezygnacją z własnych potrzeb - a to tym bardziej wyjątkowe, ponieważ wynika z bezinteresownej potrzeby wsparcia.

Wystawę „List do Opiekuna” będą tworzyć listy napisane przez osoby prywatne, jak i te znane. Skierowane do konkretnych cichych bohaterów, jak i do całej społeczności opiekunów słowa wdzięczności napisali między innymi Jerzy Stuhr, Michał Figurski, Robert Janowski, Maciej Orłoś czy Edyta Geppert.

Otaczając opieką

Listy zostaną umieszczone na specjalnej instalacji na planie koła. Taki kształt konstrukcji ma także metaforyczny przekaz - życie opiekunów toczy się wokół osób, których otaczają opieką. Opiekunowie pochłonięci obowiązkami dnia codziennego zapominają o własnych potrzebach, wielu z nich nie zdaję sobie nawet sprawy, jak wyjątkową i ważną rolę pełnią w życiu chorych – wyjaśnia Anna Cywińska, Dyrektor Komunikacji w Nutricii Medycznej.

Miejsce instalacji również nie jest przypadkowe. Domy Towarowe Wars Sawa Junior (ul. Marszałkowska 104/122) zlokalizowane są w samym centrum Warszawy i odwiedza je codziennie tysiące ludzi – idąc na spotkanie, do domu, czy mijając podczas zakupów. To dobra przestrzeń, by w pędzie dnia codziennego na chwilę się zatrzymać, zapoznać z treścią wystawy i zastanowić się nad niezwykle ważną, a zarazem trudną rolą opiekunów. Może okaże się, że wśród grona rodziny lub znajomych są opiekunowie, a wystawa będzie inspiracją do złożenia osobistych podziękowań.

Wystawa jest zwieńczeniem akcji „List do Opiekuna”, organizowanej w ramach kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”, której celem jest podnoszenie świadomości na temat roli żywienia medycznego w procesie leczenia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze