1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

9 książek, które warto przeczytać w te wakacje

Co warto przeczytać tego lata? (fot. iStock)
Co warto przeczytać tego lata? (fot. iStock)
Zobacz galerię 10 Zdjęć
Najlepszy czas na nadrobienie książkowych zaległości to upragnione wakacje. Choć większość z nas planuje nie tylko błogie wylegiwanie się na plaży z lekturą w ręku, warto w swoich urlopowych planach zrobić miejsce na literackie odkrycia ostatnich miesięcy. Bo jest z czego wybierać!

1. "Tamara Łempicka. Sztuka i skandal", Laura Claridge, wydawnictwo Marginesy - autorka jednego z najczęściej reprodukowanych dzieł, czyli "Autoportret w zielonym Bugatti", femme fatale i jedna z najbardziej wyrazistych malarek przełomu wieków. "Sztuka i skandal" to opowieść o niebywale fascynującej osobowości i ogromnym talencie łączącym tradycję z nowoczesnością. Wciągająca i poruszająca, odkrywająca Łempicką na nowo.

 \ "Tamara Łempicka. Sztuka i skandal" Laura Claridge

2. "Rusz z miejca", Pema Chödrön, wydawnictwo Zwierciadło - wakacje to także czas, w którym często zastanawiamy się nad swoim życiem, nad tym, czy warto wprowadzić do niego jakieś zmiany i jak czujemy się sami ze sobą. Dla tych, których te pytania bardziej gnębią niż motywują do działania polecamy książkę "Rusz z miejsca" autorstwa buddyjskiej mniszki i autorki wielu bestsellerowych poradników podpowiadających, jak czerpać siłę z przeciwności losu, a także jak zdiagnozować i poradzić sobie z gnębiącymi nas lękami i zakorzenionymi nawykami (książkę można kupić w naszym sklepie internetowym)

 \ "Rusz z miejsca" Pema Chödrön

3. "Wojna jest zawsze przegrana", Honorata Zapaśnik, wydawnictwo Otwarte - budząca silne emocje rozmowa Honoraty Zapaśnik z najlepszymi polskimi reporterami wojennymi, którzy ujawniają, jak wygląda prawdziwe oblicze wojny. Historie, które opowiadają nie tylko, jak wygląda życie "na polu walki", ale także tłumaczą, dlaczego niektórzy decydują się na tak ciężki zawód i czemu poświęcają mu całe życie. Wśród rozmówców znajdziemy m.in. wypowiedzi Jacka Czarneckiego, Radosława Kietlińskiego, czy Bianki Zalewskiej.

 \ "Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenny opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali" Honorata Zapaśnik

4. "Życie od A do Z" Katarzyna Miller, Dariusz Janiszewski, wydawnictwo Zwierciadło - cykl felietonów najpopularniejszej seksuolożki i psycholożki w kraju. Przepytywana przez Dariusza Janiszewskiego opowiada o rzeczach na pozór zrozumiałych i łatwych, które w życiu każdego człowieka budzą największe problemy. O seksie, miłości, optymizmie, ale też o lenistwie i lęku. Każdy znajdzie tu dla siebie, swoją małą sesję terapeutyczną (książka dostępna w naszym sklepie internetowym).

 \ "Życie od A do Z" Katarzyna Miller, Dariusz Janiszewski

5. "Mit motywacji", Jeff Haden, wydawnictwo Marginesy - wydaje ci się, że jesteś jedyną osobą, której nic się nie chce, nie ma siły zmagać się z codziennymi obowiązkami, a marazm przewija się w twoim słowniku na przemian z pojęciem nuda i rutyna? Dwie sprawy: nie, nie jesteś sama i tak da się coś z tym zrobić. Nim zdecydujesz się na sesję z coachem albo inne terapie motywacyjne, przeczytaj tę książkę. Nowe myślenie o sukcesie, wysiłku i motywacji, które naprawdę pobudza do działania.

 \ "Mit motywacji" Jeff Haden

6. "Wariat na wolności", Wojciech Eichelberger w rozmowach z Wojciechem Szczawińskim, wydawnictwo Znak - psycholog, stały felietonista "Zwierciadła" autor wielu książek (polecamy m.in.: "Męskie pół świata", "Sny, które budzą", wyd. Zwierciadło), który szczerze mówi o tym, czy to rzeczywiście my sterujemy własnym życiem, czy robią to za nas wydarzenia, które miały na nas wpływ? Na wiele poważnych i istotnych pytań odpowiada nakreślając przy tym także swoją perspektywę i pokazując swoją drogę życiowych poszukiwań.

 \ "Wojciech Eichelberger. Wariat na wolności" rozmowy Wojciech Szczawiński

7. "Nie umieraj do jutra", Wacław Gluth-Nowowiejski, wydawnictwo Marginesy - opowieść o warszawskich Robinsonach - ludziach, którzy po upadku Powstania Warszawskego nie opuścili gruzów Warszawy i zdecydowali się pozostać w stolicy. Bez dostępu do wody, żywności, na zupełnym gruzowisku, w ukryciu i ciszy zamieszkiwali opustoszałe piwnice i zburzone schrony. Autor, Wacław Gluth-Nowowiejski był także jednym z Robinsonów i zdecydował się opowiedzieć historię tych, którzy walczyli dalej.

 \ "Nie umieraj do jutra" Wacław Gluth-Nowowiejski

8. "Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą", Charles Foster, wydawnictwo Poznańskie - jak wygląda życie z perspektywy zwierząt? Tego, możemy się jedynie domyślać. I choć czasem wydaje nam się, że wiemy, co myśli i czuje nasz pies lub kot, to nie zastanawiamy się, jak na co dzień zachowuje się kret bądź jak wygląda posiłek dżdżownicy. Charles Foster się o tym przekonał. "Przez kilka tygodni niczym borsuk mieszkał w norze i odżywiał się dżdżownicami. Jako wydra pływał nocą w rzekach północnej części hrabstwa Devon. Wzorem żyjącego w mieście lisa szukał jedzenia w kontenerach na śmieci londyńskiego East Endu, a jako jeleń szlachetny stał się przedmiotem polowania, jakie mogłoby się odbyć w górzystej części Szkocji"

 \ "Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą" Charles Foster

9. "Oddech. Oddychaj świadomie, żyj pełniej", Grzegorz Pawłowski, wydawnictwo Zwierciadło - okazuje się, że dzięki prawidłowemu oddechowi możemy zdziałać naprawdę wiele. Zniwelować stres, zwiększyć koncentrację i kreatywność, a nawet poprawić relację z innymi ludźmi. Warto zaznajomić się z tą czynnością i poćwiczyć - efekty mogą okazać się niezwykle pozytywne (książkę można kupić w naszym sklepie internetowym).

 \ "Oddech. Oddychaj świadomie, żyj pełniej" Grzegorz Pawłowski

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Oddech
Autopromocja
Oddech Grzegorz Pawłowski Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze