1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Helen Mirren w miniserialu HBO o Katarzynie Wielkiej!

Helen Mirren w miniserialu HBO o Katarzynie Wielkiej!

fot. materiały prasowe
Role królowych są dla niej po prostu stworzone. Dobrze znamy jej świetną kreację w filmie "Królowa", za którą dostała Oscara, i w której brawurowo wcieliła się w postać królowej Elżbiety II. Tym razem Mirren przybliży nam postać niezwykle stanowczej, o twardym charakterze carycy Rosji - Katarzyny Wielkiej.

Podobno była to jej "wymarzona królowa" - brytyjska aktorka pomimo tego iż ma na koncie role Elżbiety I, Elżbiety II i Zofii Charlotty Hanowerskiej, od dawna marzyła właśnie o tym, by to jej właśnie przypadło w udziale tworzenie serialowego wizerunku Katarzyny Wielkiej. Choć historycznie jest to dla nas postać co najmniej kontrowersyjna (Katarzyna Wielka uczestniczyła w rozbiorze Polski), caryca pozostawała też jedną z najbardziej oświeconych rządzących.

Podobno miniserial HBO, który niebawem ujrzy światło dzienne nie będzie koncentrował się wyłącznie na kwestiach politycznych i podbojach cesarzowej. Bogatym tłem będzie jej życie miłosne - Katarzyna Wielka znana była bowiem z wielu romansów, a jednym z jej kochanków był polski król - Stanisław August Poniatowski.

Reżyserem serialu "Katarzyna Wielka" jest Philip Martin, któremu również nieobce są dworskie klimaty (ma na swoim koncie m.in. serial "The Crown"), a wśród obsady znajdą się także: Jason Clarke, Gina McKee czy Richard Roxburgh.

Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana, ale do sieci trafił właśnie zwiastun, który zapowiada kolejną produkcję HBO.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze