1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Maureen Jennings „Detektyw Murdoch. Biedny Tom już wystygł”

Maureen Jennings „Detektyw Murdoch. Biedny Tom już wystygł”

To kolejny, trzeci już tom serii przygód detektywa z Toronto, w którym autorka przenosi nas w realia końca XIX w.

Tytułowy bohater, detektyw z czwartego komisariatu, tym razem ma szczególnie niewdzięczne zadanie.  Fakt, praca policjanta co do zasady zmusza do obcowania z występkiem, zbrodnią i w ogóle ciemną stroną natury ludzkiej, ale bywają sytuacje, gdy śledczy angażuje się w sprawę bardziej osobiście. Tak właśnie jest w tym wypadku, ponieważ ofiarą jest współpracownik Murdocha, konstabl Wicken.

Detektyw odnajduje ciało kolegi w opuszczonym domu.  Na pozór wszystko wskazuje na samobójstwo:  śmiertelna kula pochodzi z broni policjanta, przy ciele leży list pożegnalny. Także zeznania świadków zdają się potwierdzać tę teorię.  Tymczasem Murdoch ma wątpliwości. Poparte niestety tylko własną opinię na temat zmarłego konstabla i przeświadczeniem jego matki, że Wicken nie mógłby sam się zabić. Wkrótce jednak poznaje nowe fakty świadczące, że to było morderstwo. Pozostaje mu tylko znaleźć dowody…

Maureen Jennings jest z pochodzenia Angielką, ale od dawna mieszka w Kanadzie. Jest zafascynowana historią Toronto i fascynacji tej daje wyraz w powieści.  Drobiazgowo odtwarza codzienność miasta sprzed ponad stu lat: stroje, wnętrza, potrawy,  a nawet metody leczenia  zębów.  Wiele stron poświęca także psychologii detektywa i jego rozterkom miłosno-etycznym.   Miejscami wydaje się trochę z niego podśmiewać, ale chce, by budził sympatię czytelnika. I tak jest! Murdoch ma już rzeszę wielbicieli, którzy niecierpliwie będą czekać na następną część cyklu.

Wydawnictwo Oficynka, Gdańsk 2011, s. 356

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze