1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Maureen Jennings „Detektyw Murdoch. Biedny Tom już wystygł”

Maureen Jennings „Detektyw Murdoch. Biedny Tom już wystygł”

To kolejny, trzeci już tom serii przygód detektywa z Toronto, w którym autorka przenosi nas w realia końca XIX w.

Tytułowy bohater, detektyw z czwartego komisariatu, tym razem ma szczególnie niewdzięczne zadanie.  Fakt, praca policjanta co do zasady zmusza do obcowania z występkiem, zbrodnią i w ogóle ciemną stroną natury ludzkiej, ale bywają sytuacje, gdy śledczy angażuje się w sprawę bardziej osobiście. Tak właśnie jest w tym wypadku, ponieważ ofiarą jest współpracownik Murdocha, konstabl Wicken.

Detektyw odnajduje ciało kolegi w opuszczonym domu.  Na pozór wszystko wskazuje na samobójstwo:  śmiertelna kula pochodzi z broni policjanta, przy ciele leży list pożegnalny. Także zeznania świadków zdają się potwierdzać tę teorię.  Tymczasem Murdoch ma wątpliwości. Poparte niestety tylko własną opinię na temat zmarłego konstabla i przeświadczeniem jego matki, że Wicken nie mógłby sam się zabić. Wkrótce jednak poznaje nowe fakty świadczące, że to było morderstwo. Pozostaje mu tylko znaleźć dowody…

Maureen Jennings jest z pochodzenia Angielką, ale od dawna mieszka w Kanadzie. Jest zafascynowana historią Toronto i fascynacji tej daje wyraz w powieści.  Drobiazgowo odtwarza codzienność miasta sprzed ponad stu lat: stroje, wnętrza, potrawy,  a nawet metody leczenia  zębów.  Wiele stron poświęca także psychologii detektywa i jego rozterkom miłosno-etycznym.   Miejscami wydaje się trochę z niego podśmiewać, ale chce, by budził sympatię czytelnika. I tak jest! Murdoch ma już rzeszę wielbicieli, którzy niecierpliwie będą czekać na następną część cyklu.

Wydawnictwo Oficynka, Gdańsk 2011, s. 356

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze