1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Kraina miodu” i inne filmy z festiwalu Millennium Docs Against Gravity dostępne online

\
"Kraina miodu", reż. Tamara Kotevska / Ljubomir Stefanov, 2019. (Fot. materiały prasowe Millennium Docs Against Gravity)
Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity tymczasowo zmienia się w Docs Against Isolation. Wydarzenie odbędzie się online i będzie całkowicie bezpłatne. 

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. To również jedyne takie wydarzenie w Europie, które odbywa się jednocześnie w sześciu różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Katowice, Bydgoszcz i Poznań). Festiwal zainicjował modę na filmy dokumentalne w naszym kraju, a każda kolejna edycja wzbudza szerokie zainteresowanie odbiorców, co jest wynikiem konsekwentnie rozwijanego, atrakcyjnego programu festiwalowego.

Od 17 lat wydarzenie odbywa się co roku, zaraz po majówce. Tegoroczny maj będzie jednak inny niż wszystkie. Z oczywistych przyczyn, po raz pierwszy w historii festiwal odbędzie się dopiero jesienią (4-13 września 2020 roku), jednak organizatorzy nie zwalniają tempa i już teraz proponują prawdziwą filmową rozgrzewkę. W oczekiwaniu na wrześniowy festiwal, będzie można wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu online. Docs Against Isolation odbędzie się w dniach 8-17 maja i z pewnością zadowoli nie tylko stałych bywalców festiwalu, ale również o tych, którzy w przerwie od seriali mają ochotę obejrzeć dobry dokument.

Rzucamy wyzwanie izolacji, chociaż wszyscy nadal siedzimy w domach. W końcu filmy dokumentalne pozwalają nam podróżować bez podróżowania, odkrywając ludzi, zjawiska i miejsca, o których nam się nie śniło. Specjalnie dla was stworzyliśmy więc Docs Against Isolation – majowe wydarzenie, które będzie nie tylko zapowiedzią festiwalu. Wspólnie przez ekrany telewizorów i komputerów przekroczymy progi naszych domów - czytamy na Facebooku wydarzenia Docs Against Isolation.

Na uczestników festiwalu czeka moc wyjątkowych wydarzeń online. Od 8 do 17 maja w serwisie Ninateka będzie można obejrzeć 20 najciekawszych tytułów z poprzednich edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Wszystkie filmy dostępne będą przez 10 dni - całkowicie za darmo i bez reklam. Poniżej pełna lista tytułów:

  1. „Kraina miodu”, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov (2019)
  2. „Ostatni w Aleppo”, reż. Firas Fayyad (2017)
  3. „Zjadanie zwierząt”, reż. Christopher Dillon Quinn (2017)
  4. „Książę i dybuk”, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski (2018)
  5. „Genesis 2.0”, reż. Maxim Arbugaev, Christian Frei (2018)
  6. „Nie mrugaj – Robert Frank”, reż. Laura Israel (2015)
  7. „Sól ziemi”, reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado (2014)
  8. „Michael Caine: Moje pokolenie”, reż. David Batty (2017)
  9. „Człowiek”, reż. Yann Arthus-Bertrand (2015)
  10. „Niezwykła propozycja”, reż. Jill Magid (2018)
  11. „Świadkowie Putina”, reż. Witalij Manski (2018)
  12. „Człowiek delfin”, reż. Lefteris Charitos (2017)
  13. „Pogawędki o drzewach to zbrodnia”, reż. Suhaib Gasmelbari (2019)
  14. „Stroiciel Himalajów”, reż. Michał Sulima (2018)
  15. „Współczesny mężczyzna”, reż. Eva Mulvad (2017)
  16. „Score - muzyka filmowa”, reż. Matt Schrader (2016)
  17. „Wirtualna Republika Ludowa”, reż. Hao Wu (2018)
  18. „Scena zbrodni”, reż. Joshua Oppenheimer (2012)
  19. „Twarze, plaże”, reż. Agnès Varda, JR (2018)
  20. „Niemiecki życiorys”, reż. C. Krönes, O. Müller, R. Schrotthofer, F. Weigensamer (2016)
Organizatorzy przygotowali również wyjątkową selekcję filmów płatnych, a wpływy z biletów przeznaczone będą na zorganizowanie tegorocznej edycji festiwalu.

Nie zabraknie też licznych wydarzeń towarzyszących - zaplanowano m.in. rozmowy z twórcami i bohaterami na żywo, niezapomniane koncerty i sety didżejskie online, pokazy unikalnych materiałów archiwalnych z poprzednich edycji festiwalu oraz wiele innych niespodzianek. W ramach festiwalu odbędą się też sesje Q&A (ang. questions and answers, czyli pytania i odpowiedzi) z wybitnymi twórcami filmowymi - Bingiem Liu (reżyserem „Jutro albo pojutrze”), Pawłem Pawlikowskim (reżyserem "Idy" i "Zimnej Wojny") oraz Elizą Kubarską, która zapowie premierę „Ściany cieni” podczas wrześniowego festiwalu.

Partnerami wydarzenia są Ninateka oraz Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze