1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Tom Hanks i jego niezapomniane role

Tom Hanks w filmie „Forrest Gump” (Fot. Image Capital Pictures/Forum)
Tom Hanks w filmie „Forrest Gump” (Fot. Image Capital Pictures/Forum)
Tom Hanks jest jednym z najsympatyczniejszych hollywoodzkich aktorów. Sam przyznaje jednak, że tak naprawdę nie jest miły, tylko na takiego wygląda. Niejednokrotnie udowodnił, że jest aktorem wszechstronnym – potrafi odnaleźć się nie tylko w komediach romantycznych, ale też trzymających w napięciu thrillerach i wzruszających dramatach, a każda jego rola wzbudza ogromne emocje. W dniu 64. urodzin aktora przyglądamy się tym najsłynniejszym. 

„Bezsenność w Seattle”

Historia z serii „nie wygrasz z przeznaczeniem”. Film „Bezsenność w Seattle” dla wielu stał się wzorem idealnej komedii romantycznej. Tom Hanks chwyta za serce kreacją młodego wdowca o imieniu Sam, który z pomocą synka szuka nowej partnerki. Chłopiec za pośrednictwem radia opowiada historię swojego ojca i informuje, że chciałby mieć nową mamę. W odpowiedzi Sam dostaje listy od setek kobiet, m.in. od dziennikarki Annie (w tej roli Meg Ryan), która chce poznać go bliżej.

„Filadelfia”

Rok 1993 to dla Toma Hanksa nie tylko występ w „Bezsenności w Seattle”, ale również znakomita pierwszoplanowa rola w „Filadelfii”. Aktor wcielił się tu w chorego na AIDS adwokata Becketta, który po zwolnieniu z pracy podaje do sądu byłych pracowników. Hanks stworzył poruszający portret młodego człowieka walczącego o swoją godność i spokój ducha oraz pokazał wszystkim, że drzemie w nim również wielki talent dramatyczny. Kreacja została nagrodzona statuetką Akademii Filmowej i okrzyknięta jedną z najlepszych w dotychczasowej karierze aktora.

Film dostępny jest na Netflixie.

„Forrest Gump”

Po zagraniu w „Filadelfii” kariera Toma Hanksa ruszyła z kopyta. W 1994 roku aktor zagrał w filmie „Forrest Gump” i otrzymał kolejną nagrodę Akademii Filmowej. „Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, na co trafisz” – mawiał jego bohater. Mało brakowało, a postać Forresta, chłopca o niskim ilorazie inteligencji, który staje się miliarderem, zagrałby Bill Murray. Całe szczęście angaż otrzymał Hanks i stworzył bez wątpienia wielką kreację. „Forrest Gump” to absolutny filmowy top wszech czasów, który po prostu trzeba znać.

Film dostępny jest na Netflixie.

„Szeregowiec Ryan”

W 1999 roku Tom Hanks otrzymał Złoty Glob oraz czwartą nominację do Nagrody Akademii Filmowej za rolę kapitana Millera w produkcji Stevena Spielberga „Szeregowiec Ryan”. To film opowiadający o doborowym oddziale żołnierzy, który zostaje wysłany na poszukiwania zaginionego szeregowca. Aktor zagrał w nim niezwykle opanowanego, odpowiedzialnego i szanującego swoich podwładnych dowódcę. To postać tajemnicza i pełna wątpliwości, przez co niezwykle wymagająca. Hanks poradził sobie jednak z nią znakomicie.

„Masz wiadomość”

Duet Hanks/Ryan po raz drugi na dużym ekranie. „Masz wiadomość” to kolejne spotkanie aktorów na planie i film, którego wielu widzów darzy szczególnym uczuciem. Kathleen dziedziczy po matce małą księgarnię. Niestety w pobliżu otwiera się duża nowojorska sieć wydawnicza, co zagraża jej biznesowi. Chcąc porozmawiać z kimś o swojej pasji, wymienia się elektroniczną korespondencją z nieznajomym poznanym przez Internet. To film, który autentycznie bawi, ale również wzrusza.

„Zielona Mila”

W thrillerze „Zielona Mila” Tom Hanks stworzył kreację, która zostaje w pamięci widza jeszcze długo po seansie. Aktor wcielił się w postać Paula Edgecombe’a, strażnika więziennego celi śmierci, który po latach opowiada swojej przyjaciółce o niezwykłym mężczyźnie, którego miał okazję pilnować i który był jego ulubionym więźniem. To film, który warto obejrzeć nie tylko ze względu na wciągającą fabułę, ale również fenomenalną rolę Hanksa.

„Cast Away: Poza światem”

Na przełomie tysiącleci Hanks zachwycił ponadprzeciętną kreacją w filmie „Cast Away: Poza światem”. Zagrał w nim Chucka Nolanda, mężczyznę, który w wyniku katastrofy lotniczej trafia na bezludną wyspę, gdzie musi przeżyć. Tam zmaga się z dziką przyrodą, żywiołami i osamotnieniem. Na potrzeby roli aktor schudł ponad 20 kg oraz zapuścił włosy i brodę. Udział w filmie zapewnił mu natomiast piątą nominację do Oscara.

Film dostępny jest na Netflixie.

„Terminal”

„Terminal” to kolejna po „Szeregowcu Ryanie” produkcja Stevena Spielberga, w której zagrał Tom Hanks. Victor Navorski jest turystą z Europy Wschodniej. Gdy przylatuje do Nowego Jorku, w jego ojczyźnie ma miejsce zamach stanu. Amerykańskie władze nie uznają paszportu mężczyzny, więc miejscem przymusowego pobytu staje się dla niego hala terminalu. Kreacja ta spotkała się z niezwykle ciepłym odbiorem.

Film dostępny jest na Netlixie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze