1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Kultowy „Kołonotatnik z Bohaterem” powraca w nowej odsłonie

Kultowy „Kołonotatnik z Bohaterem” powraca w nowej odsłonie

Postać Bohatera to prawdziwy kulturowy fenomen. Po 9 latach od narodzin, dziwnego stworka śledzi na Facebooku niemal 100 tysięcy osób. (Fot. materiały prasowe)
Postać Bohatera to prawdziwy kulturowy fenomen. Po 9 latach od narodzin, dziwnego stworka śledzi na Facebooku niemal 100 tysięcy osób. (Fot. materiały prasowe)
Po 6 latach od pierwszego wydania szary stworek z niską samooceną, skrzyżowanie ziemniaka z mrówkojadem, po raz kolejny wychodzi z Internetu i przenosi się na kartki kołonotatnika. Do 190 znanych już rysunków autorka Bohatera, Małgorzata Halber, dołącza 20 premierowych zabawnie–niezabawnych obrazków pozwalających wszystkim introwertykom (i nie tylko) lepiej komunikować się ze światem i samymi sobą.

„Nie czuję się psychicznie przygotowany na ładną pogodę”

Postać Bohatera to prawdziwy kulturowy fenomen: po 9 latach od narodzin, dziwnego stworka, przypominającego szarego ziemniaka, mrówkojada, a nawet kłębek kurzu, śledzi na Facebooku niemal 100 tysięcy osób. Mamą Bohatera, jak sama siebie nazywa, jest Małgorzata Halber, pisarka, felietonistka, prezenterka, autorka książek „Najgorszy człowiek na świecie” i „Książki o miłości” napisanej razem z Olgą Drendą. Internetowy komiks został wydany w formie papierowego kołonotatnika po raz pierwszy w 2015 roku i od razu okazał się sprzedażowym hitem, błyskawicznie zniknając z półek. Zagorzali fani Bohatera, którzy do tej pory polowali na swój egzemplarz na internetowych aukcjach, wreszcie mogą odetchnąć z ulgą. Po 6 latach Bohater powraca – taki sam, ale trochę inny, z 20 nowymi rysunkami, z lepszą podstawką i wydany na swoim – przez małe polskie wydawnictwo Helenka, opierające się na self-publishingu, stworzone przez Martę Niemirę i Joannę Okuniewską.

„Powrót z wakacji do domu jest tak straszny, że zastanawiam się, czy jest jakikolwiek sens wyjeżdżać”

Na czym polega fenomen Bohatera? Jego siłą są niewątpliwie „złote myśli” zawarte w rysunkach, czyli po prostu wypowiedzi samego Bohatera. To często słodko-gorzkie, ironiczne i melancholijne komentarze do rzeczywistości, które pozwalają wielu osobom odnaleźć, a nawet lepiej zrozumieć, samych siebie. Bohater, wraz z przyjaciółmi: Foką, Kołczingową Gwiazdką i Odważnym Duszkiem, zmaga się z codziennością i wypowiada na głos to, co wielu z nas czuje, ale wcale nie chce o tym mówić. Narysowane na „niechcianych kartkach” – rachunkach za gaz, przypadkowych zapiskach, makulaturze – przygody Bohatera są analogowymi memami, ściennym kalendarzem ery Internetu. Introwertyczny, przesiadujący w domu pod kocykiem Bohater, ma problemy z samodyscypliną i nie wierzy w coaching. Idzie na przekór panującej modzie na rozwój osobisty i sprzeciwia się dyktatowi sukcesu. Jego postawa chyba nigdy nie była bardziej aktualna niż teraz – (post)pandemicznym latem 2021.

„Na pewno wszyscy teraz wszystko robią”

Jeśli latem, tak jak Bohater, odczuwasz szczególny niepokój i stres – bo ładna pogoda, bo instagramowa presja letnich aktywności, bo trzeba zaplanować urlop, potem wyjechać, wykorzystać go w pełni, no i jeszcze do tego wrócić do domu, to nowe wydanie „Kołonotanika” pozwoli Ci przetrwać te trudne chwile. Postaw notatnik na biurku, wyrwij ulubioną kartkę i powieś na lodówce albo daj ją przyjacielowi. Smutne lato jest piękne! – mówi nie kto inny a mama Bohatera, Małgorzata Halber.

Wszystkie śródtytuły pochodzą z „Kołonotatnika z Bohaterem” Małgorzaty Halber. Premiera nowej edycji książki już 2 sierpnia. Bohater zaprasza także na swoje nowe konto na Instagramie: @bohater111.

Premiera nowego „Kołonotatnik z Bohaterem” (wyd. Helenka) już 2 sierpnia. (Fot. materiały prasowe) Premiera nowego „Kołonotatnik z Bohaterem” (wyd. Helenka) już 2 sierpnia. (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze