1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Najciekawsze seriale września 2021

Najciekawsze seriale września 2021

„Sceny z życia małżeńskiego”, 5 odcinków, HBO i HBO Go. (Fot. materiały prasowe)
„Sceny z życia małżeńskiego”, 5 odcinków, HBO i HBO Go. (Fot. materiały prasowe)
Polecamy najciekawsze mini seriale miesiąca do obejrzenia na najpopularniejszych platformach filmowych.

Oczekiwana zmiana miejsc

Nowa interpretacja studium małżeńskiego związku Bergmana. W rolach głównych gwiazdy:
Jessica Chastain i Oscar Isaac.

Po co sięgać po historię napisaną prawie pół wieku temu? Choćby po to, żeby pokazać, jak wiele zmieniło się w relacjach między kobietami i mężczyznami. Jeśli serial HBO porównamy do pierwowzoru, okaże się, że jego bohaterowie zamienili się rolami. Mira, kobieta robiąca zawrotną karierę, jest odpowiednikiem Johana. To ona nawiązuje romans z młodszym mężczyzną i postanawia opuścić męża. Jonathan, nadwrażliwy profesor filozofii z atakami astmy, który zajmuje się ich córką i domem, wydaje się przy niej słaby i wygłasza kwestie, które u Bergmana padały z ust Liv Ullmann, czyli Marianny. Jak umowne są ich społeczne i płciowe role, reżyser podkreśla dodatkowo, pokazując filmowe zaplecze produkcji: często widzimy plan, członków filmowej ekipy w maseczkach i aktorów przygotowujących się do wejścia przed kamerę. Istota tematu pozostaje jednak niezmienna. Znów jesteśmy świadkami wiwisekcji kryzysu związku przeprowadzonej z bezwzględną szczerością.

„Sceny z życia małżeńskiego”, 5 odcinków, HBO i HBO Go.

Wydział do zadań specjalnych

Ji-Yoon zostaje pierwszą kobietą dziekanem na nieco podupadłym wydziale anglistyki. Ma być nową, postępową twarzą uczelnianych władz, przy okazji dostaje misję specjalną – przyciągnąć studentów do zajęć z literatury i pozbyć się trójki wydziałowych dinozaurów. Jakby tego było mało, ma skomplikowane życie prywatne. Stara się być dobrą mamą i odnaleźć w sytuacji, gdy stara przyjaźń z nieco ekscentrycznym profesorem Dobsonem ewoluuje w stronę uczucia. Choć to komedia romantyczna, serial nie unika trudnych tematów, takich jak seksizm, ageizm i międzykulturowa adopcja. Dodatkowy bonus to epizodyczny występ Davida Duchovny’ego, który gra samego siebie, i to w obcisłych kąpielówkach.

„Pani dziekan”, 6 odcinków, Netflix. (Fot. materiały prasowe) „Pani dziekan”, 6 odcinków, Netflix. (Fot. materiały prasowe)

Co by było gdyby

Joseph Gordon-Levitt nie tylko wymyślił serial „Pan Corman”, ale jeszcze go wyprodukował, częściowo wyreżyserował i wcielił się w rolę tytułowego bohatera. Josh Corman jest jego alter ego, takim, któremu zabrakło życiowego farta. Tak jak Gordon-Levitt dorastał w Los Angeles, ale zamiast zostać dziecięcą, a potem dorosłą gwiazdą, został nauczycielem w szkole publicznej. Po tym, jak zostawiła go narzeczona, mieszka z dawnym kumplem z liceum, boryka się z poczuciem niespełnienia i atakami paniki. Produkcja to nie tyle komedia, ile melancholijna opowieść o zderzeniu z dorosłością i poszukiwaniu sensu życia. Czyżby 40-letniego Gordona-Levitta dopadł kryzys wieku średniego?

„Pan Corman”, 10 odcinków, Apple TV.(Fot. materiały prasowe) „Pan Corman”, 10 odcinków, Apple TV.(Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze