1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Nowości serialowe – te produkcje warto zobaczyć

Nowości serialowe – te produkcje warto zobaczyć

„Na wodach północy”, 5 odcinków, HBO i HBO GO (Fot. materiały prasowe)
„Na wodach północy”, 5 odcinków, HBO i HBO GO (Fot. materiały prasowe)
Co oglądać, gdy za oknem śnieg i mróz? Oto trzy nowe seriale, które obejrzycie z przyjemnością. Poleca Dariusz Janiszewski.

„American Crime Story: Impeachment” – seks w Białym Domu

„American Crime Story: Impeachment”, 10 odcinków, Canal+ (Fot. materiały prasowe) „American Crime Story: Impeachment”, 10 odcinków, Canal+ (Fot. materiały prasowe)

Twórcy cyklu „American Crime Story” wzięli na warsztat tak zwaną aferę rozporkową w Białym Domu. Gdzie obiecana w tytule zbrodnia? Wcale nie chodzi o krzywoprzysięstwo, które doprowadziło Clintona przed sąd. Największym przestępstwem jest tutaj to, jak potraktowano związane z przedstawianymi wydarzeniami trzy kobiety. Przyglądamy się ich ambicjom, motywacjom i lękom, to one są głównymi bohaterkami. Monica Lewinsky, młoda i naiwna stażystka, która wdała się w romans z samym prezydentem. Paula Jones, która oskarża go o molestowanie za namową nowych wpływowych znajomych. Wreszcie antypatyczna Linda Tripp, narcystyczna urzędniczka walcząca o sprawiedliwość i bycie w centrum uwagi. Wszystkie wykorzystane w politycznych rozgrywkach, pozbawione prawa do prywatności, odsądzane od czci i wiary przez opinię publiczną i powszechnie wyśmiewane. Ciekawe, czy dziś, po narodzinach ruchu #MeToo, ich losy ułożyłyby się inaczej. Monica Lewinsky jest tu nie tylko jedną z bohaterek, lecz także producentką.

„The Morning Show” – śniadaniowe rewolucje

„The Morning Show”, sezon 2, 10 odcinków, Apple TV (Fot. materiały prasowe) „The Morning Show”, sezon 2, 10 odcinków, Apple TV (Fot. materiały prasowe)

Twórcy „The Morning Show” pokazali nam już, że potrafią łączyć dwa sprzeczne żywioły: ostentacyjnie rozrywkową produkcję pełną gwiazd z aktualnym społecznym tematem. Tym razem serwują podobną mieszankę, z tym że problem molestowania seksualnego zastąpili analizą kultury unieważniania. Ten wątek prezentuje się najciekawiej, gdy dotyczy wygi telewizji śniadaniowej Alex Levy (Jennifer Aniston), która za sprawą mediów społecznościowych raz staje się ikoną feminizmu, to znów w mgnieniu oka zostaje naznaczona za hipokryzję i brak kobiecej solidarności. I choć dzieje się to w imię wyrównania ludzkich krzywd, ma się nijak do złożonych motywacji i intencji bohaterki.

„Na wodach północy” – w środku mroźnej zimy

„Na wodach północy”, 5 odcinków, HBO i HBO GO (Fot. materiały prasowe) „Na wodach północy”, 5 odcinków, HBO i HBO GO (Fot. materiały prasowe)

XIX wiek. Patrick zaciąga się na statek wielorybniczy, wypływający na wody Arktyki, jako chirurg okrętowy, żeby zapomnieć o przeszłości. Został wydalony z wojska, jest uzależniony od opium, ale wciąż marzy mu się społeczny awans. Na swojej drodze spotyka harpunnika Draxa (Colin Farrell), który nie zaprząta sobie głowy dylematami moralnymi i zawsze idzie za głosem instynktu. Uważa przy tym, że wcale nie różni się tak bardzo od Patricka, a zasady i prawa to tylko zasłona dymna, żeby uprzywilejowani mogli robić to, na co mają ochotę. Czy to prawda i do czego zdolny jest człowiek, by przetrwać, zweryfikują wkrótce bezwzględne siły natury, poddając obu bohaterów sprawdzianowi wytrzymałości.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze