1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Skrzypce Paganiniego w Polsce – na legendarnych „Sivori” zagra Vadim Brodski

Skrzypce „Sivori” były własnością Niccolò Paganiniego. Wykonał je w Paryżu Jean-Baptiste Vuillaume w 1834 roku. Znajdują się w Palazzo Doria-Tursi – Musei di Strada Nuova. (Fot. commons.wikimedia.org). Obok rycina obrazująca Paganiniego, wykonana w 1891 r. (Fot. iStock).
Skrzypce „Sivori” były własnością Niccolò Paganiniego. Wykonał je w Paryżu Jean-Baptiste Vuillaume w 1834 roku. Znajdują się w Palazzo Doria-Tursi – Musei di Strada Nuova. (Fot. commons.wikimedia.org). Obok rycina obrazująca Paganiniego, wykonana w 1891 r. (Fot. iStock).
Skrzypiec, które wyruszą na krótkie tournée po Polsce Paganini używał wyłącznie do grania własnych kompozycji, w tym 24 Kaprysów na skrzypce solo. Ich brzmienia będzie można posłuchać w Warszawie i w Krakowie.

Niccolò Paganini (1782–1840), nieokiełznany geniusz, który swoją wirtuozerią porywał publiczność… „Jak wiadomo, od XVI wieku skrzypce były nazywane »diabelskim instrumentem«, a Paganini celowo podsycał plotki o tym, że sprzedał duszę diabłu, czemu miał zawdzięczać wszystkie nowe elementy wprowadzane do techniki gry na skrzypcach: dwudźwięki, trójdźwięki, ribattuto, pizzicato wykonywane lewą ręką, niezwykłe efekty, poprzez które starał się wydobyć ze skrzypiec brzmienia zgoła niemożliwe i sprawić, by naśladowały flet, róg, odgłosy zwierząt czy inne dźwięki. Szał Paganiniego przetrwały skrzypce, które dzisiaj zabrzmią ponownie po długim milczeniu […]” – pisze Aldo Amati, ambasador Włoch w Polsce, w tekście umieszczonym na stronie Filharmonii Krakowskiej. To właśnie z inicjatywy ambasadora będzie można usłyszeć skrzypce „Sivori” w Polsce. Jak podkreślał na konferencji prasowej, zorganizowanej w ambasadzie Włoch i zapowiadającej koncerty „Magia muzyki włoskiej ze skrzypcami Paganiniego”: – Ten historyczny i cenny instrument jest rzadko wypożyczany i nie jest łatwo przekonać jego kustoszy, ale zrobiliśmy to! Pomysł sprowadzenia skrzypiec do Warszawy zrodził się podczas spotkania z burmistrzem Genui.

Na zabytkowym instrumencie zagra Vadim Brodski. Maestro wystąpi już dziś (24 lutego) w Teatrze Wielkim. Z towarzyszeniem orkiestry i chóru Opery Narodowej pod dyrekcją Patricka Fournilliera wykona I Koncert Niccolò Paganiniego oraz utwory Rossiniego, Pucciniego, Mascagniego i Verdiego. Warszawski koncert organizuje Teatr Wielki Opera Narodowa we współpracy z włoską ambasadą w Warszawie oraz Włoskim Instytutem Kultury.

W sobotę 26 lutego Brodski również wykona I Koncert Skrzypcowy D-dur Paganiniego w Krakowie. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Waltera Attanasi zaprezentuje ponadto utwory Brahmsa i Rossiniego.

Dlaczego „Sivori”?

Nazwa słynnych skrzypiec pochodzi od nazwiska Camillo Sivori, który był przyjacielem i ostatnim uczniem Paganiniego (w latach 1823–24). Skrzypce wykonał paryski lutnik Jean-Baptiste Vuillaume w 1834 roku i są one dokładną kopią słynnych „Il Cannone” (czyli „Armaty” – ulubionych skrzypiec Paganiniego, będących obecnie w renowacji). Po tym jak wirtuoz zgłosił się do Vuillaume’a z prośbą o naprawienie ukochanych skrzypiec, lutnik nie tylko naprawił instrument, lecz także wykonał jego idealną kopię i podarował Paganiniemu. Sam Paganini grał na podarowanym instrumencie przez siedem lat. W 1840 roku, po śmierci mistrza, przeszedł on w ręce Camillo Sivori, który z kolei zapisał go w testamencie miastu Genua. Dziś wspomniane wyżej instrumenty są własnością miasta Genua i częścią kolekcji Musei di Strada Nuova w Genui.

Uznany wirtuoz skrzypiec, 71-letni Vadim Brodski, ponad 20 lat temu miał możliwość odbycia tournée z „Il Cannone”. Zagrał na nich pięć koncertów. Na „Sivori” zagra jednak po raz pierwszy i jak przyznał podczas wspomnianej konferencji: – Jestem absolutnie poruszony myślą, że na nich zagram i na pewno zadrżą mi ręce przez kilka chwil, bo będę grał na legendarnym instrumencie.

Trzymamy więc kciuki!

Warto dodać, że sam Paganini wystąpił w Warszawie i w Poznaniu w 1829 r. 14 lipca zagrał na Zamku Królewskim podczas koronacji cara Mikołaja I na króla Polski – to wtedy odbył się słynny koncertowy „pojedynek” między Paganinim a polskim skrzypkiem Karolem Lipińskim.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze