1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Stand Up for Ukraine: polscy artyści dołączyli do globalnej inicjatywy

(Fot. materiały prasowe)
Igo, Sarsa, Vito Bambino i Young Leosia wspólnie z największymi gwiazdami muzyki, takimi jak The Weeknd, Billie Eilish i Elton John, wezmą udział w akcji Stand Up for Ukraine w mediach społecznościowych.

W piątek 8 kwietnia gwiazdy rozrywki i sportu włączą się w akcję Stand Up for Ukraine, której inicjatorem jest organizacja Global Citizen. Akcja ma na celu opublikowaniem w mediach społecznościowych jak największej liczby wiadomości o możliwościach wsparcia dla Ukrainy, jak również apeli o rozwiązanie humanitarnego kryzysu. Udział w akcji potwierdziły najważniejsze nazwiska świata muzyki, w tym wykonawcy z Polski. Wśród nich znaleźli się m.in. The Weeknd, Alanis Morissette, Alexandra Stan, Annie Lennox, Billie Eilish, Billy Joel, Celine Dion, Chris Isaak, Demi Lovato, Elton John, FINNEAS, Green Day, Hugh Jackman, Igo, Jon Batiste, Jonas Brothers, Katy Perry, Madonna, Miley Cyrus, Ozzy Osbourne, Pearl Jam, Pharrell Williams, Radiohead, Red Hot Chili Peppers, Sarsa, Stevie Nicks, Stevie Wonder, Tame Impala, U2, Usher, Vito Bambino i Young Leosia.

Największe gwiazdy światowej i polskiej muzyki skorzystają ze swoich zasięgów w mediach społecznościowych, by wspólnie sprzeciwić się rosyjskiej inwazji w Ukrainie, która rozpoczęła się 24 lutego. Celem akcji jest wywarcie presji na przedstawicieli rządów oraz szefów korporacji do powzięcia dodatkowych środków pomocy dla milionów osób, które ucierpiały w wyniku inwazji Ukrainy, jak również ofiar konfliktów w Jemenie, Południowym Sudanie czy Afganistanie.

Organizatorem akcji Stand Up for Ukraine jest Global Citizen. Jako pierwsi poinformowali o niej Ursula von der Leyen i Justin Trudeau w sobotę 26 marca. Światowe ożywienie w mediach społecznościowych ma poruszyć serca i umysły oraz zmobilizować ludzi na całym świecie do pomocy uchodźcom.

Jak mówi Ursula von der Leyen: – Miliony uciekają przed bombami, które spadają na miasta w Ukrainie. Świat musi się temu sprzeciwić. Unia Europejska pomaga milionom uchodźców, którzy znaleźli tu nowy dom. Wciąż będziemy rozwijać te działania. Ale potrzebny jest każdy rodzaj pomocy, a dzielni obywatele Ukrainy zasługują na solidarność ze strony obywateli krajów z całego świata. Wspólnie możemy zapewnić im bezpieczny dom i choć w małym stopniu rozświetlić ten mroczny, niezwykle trudny czas.

Zgodnie z informacjami Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców obecnie około 12 mln osób potrzebuje pomocy z powodu wojny w Ukrainie. Ponad 6,5 mln mieszkańców Ukrainy musiało zmienić miejsce pobytu wewnątrz kraju. W ciągu niecałych trzech tygodni ponad 3,2 mln ludzi uciekło z Ukrainy do sąsiadujących krajów, w tym niemal 2 mln kobiet i dzieci.

Hugh Evans, prezes Global Citizen, przyznaje: – Historia pokazuje nam, że konflikt i ubóstwo są mocno ze sobą powiązane, a skutkują osłabieniem prawa, upadkiem ekonomicznego rozwoju i często katastroficznymi humanitarnymi sytuacjami. Nie ma wątpliwości, że konflikt w Ukrainie doprowadził do kryzysu humanitarnego. Członkowie Global Citizen widzieli to na własne oczy na granicy ukraińsko-polskiej. Ponad 3 mln uchodźców uciekło ze swoich domów, a prawdopodobnie miliony będą w drodze.

Branża muzyczna jednogłośnie potępiła działania Rosji, zawieszając lub wycofując działania z terytorium rosyjskiego. Więcej informacji o inicjatywie Stand Up for Ukraine znajdziecie na stronie forukraine.com.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze