1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Bill Frisell Trio w Polsce – koncert w Muzeum POLIN

(Fot. materiały prasowe)
Gdy zaczyna grać, powstają dźwięki i obrazy: muzyka, którą potrafi stworzyć tylko Bill Frisell. Tym razem jego trio przygotuje oprawę muzyczną pod dzieło „The Mesmerists” Billa Morrisona podczas 19. edycji Millennium Docs Against Gravity.

To filmowo-muzyczne wydarzenie odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie już 14 maja o godzinie 20.00. Razem z Billem zagrają Tony Scherr na basie i Kenny Wollesen na perkusji.

Bill Frisell już jako młody chłopak chciał grać jazz. Chodził na lekcje gitary i dużo ćwiczył, jednak prawdziwa okazja nadarzyła się, gdy wyjechał do Belgii. Tam poproszono go o zastępstwo w sesji nagraniowej u boku niemieckiego kontrabasisty Eberharda Webera. Wkrótce potem wydał płytę i trafił pod skrzydła Johna Zorna.

Wkrótce po jego nagrania – ze względu na to, że jego muzyka jest wyjątkowo plastyczna i wizualna – zaczęli sięgać twórcy kina, w tym Bill Morrison, z którym pierwsze spotkanie miało miejsce w klubie Village Vabguard, gdzie przyszły reżyser pracował w kuchni jako pomywacz. To prawdopodobnie tam usłyszał utwór „The Way Home”, który 14 lat później umieścił w swoim krótkometrażowy obrazie „The Film od Her”. Podczas New York Guitar Festival Frisell został poproszony o przygotowanie nowej muzyki do serii krótkich filmów ery kina niemego. Jego trio zagrało także kilka utworów pod obraz filmu „The Mesmerist”.

„The Mesmerist” (Fot. materiały prasowe)

Współpraca z Morrisonem prężnie się rozwijała. M.in. w maju 2011 roku Morrison zabrał Frisella i jego – jeszcze wtedy – kwartet w podróż w dolinę Mississippi, by zobaczyć miejsca, które dotknęła Wielka Powódź z 1927 roku. Kompozycje do „The Great Flood” nie zamknęły się jednak wraz z ostatnim zgraniem gotowego filmu. Frisell gra ją do dziś. Jak mówi: – Naturą rzeki jest rozlewać się i wysychać czy zmieniać swój bieg. Chciałem, aby moja muzyka także była żywa i zmieniała się z biegiem czasu.

Także wspólna podróż dwóch Billów na swój ciąg dalszy, a widzowie 19. Millennium Docs Against Gravity będą mogli przekonać się na własnej skórze, czym zaowocuje spotkanie giganta jazzu z gigantem kina podczas specjalnego muzyczno-filmowego wydarzenia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie już w sobotę 14 maja o godzinie 20:00.

Bilety znajdziecie na stronach goingapp.pl, empikbilety.pl, a także stacjonarnie w salonach sieci Empik oraz online i stacjonarnie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12–22 maja w ośmiu miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze