1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Najlepsze filmy akcji ostatnich lat – które z nich warto obejrzeć?

Matthew McConaughey w filmie „Dżentelmeni” (Fot. materiały prasowe)
Matthew McConaughey w filmie „Dżentelmeni” (Fot. materiały prasowe)
Filmy akcji są bez wątpienia esencją kina rozrywkowego. Jeśli nie wiecie, co obejrzeć w pochmurny wieczór, polecamy zajrzeć do naszego zestawienia. Znajdziecie w nim najlepsze filmy akcji ostatnich 5 lat.

„Bodyguard Zawodowiec” (2017)

Zestawienie „najlepsze filmy akcji ostatnich lat” otwieramy filmem „Bodyguard Zawodowiec” – pastiszem gatunku, idealnym połączeniem kina akcji i komedii w gwiazdorskiej obsadzie. Michael Bryce (Ryan Reynolds) jest najlepszym ochroniarzem na świecie, jednak przed nim zadanie, które może przerosnąć nawet jego. Bryce ma przetransportować przez pół świata byłego płatnego zabójcę (Samuel L. Jackson), który zdecydował się zeznawać przeciw zbrodniarzowi wojennemu. Ich tropem rusza cała armia agentów, płatnych morderców i łowców nagród. Zagrożone jest nie tylko ich życie. Oskarżony zbrodniarz jest gotowy skorzystać z pomocy terrorystów, byle nie dopuścić do procesu…

„Baby Driver” (2017)

„Baby Driver” to kolejny hit 2017 roku, który umieszczamy na liście „najlepsze filmy akcji ostatnich lat”. Utalentowany młody kierowca (Ansel Elgort) zarabia na życie udziałem w napadach. Przez życie prowadzi go muzyka to ona pomaga mu być najlepszym w tym, co robi. Kiedy poznaje dziewczynę swych marzeń (Lily James), postanawia porzucić przestępczą przeszłość i zacząć żyć normalnie. Zmuszony przez bossa mafijnego (Kevin Spacey), dla którego pracuje, do udziału w z góry skazanym na niepowodzenie skoku ryzykuje utratą wszystkiego, co dla niego najważniejsze – miłości, wolności i muzyki.

„Ulepszenie” (2018)

„Ulepszenie” to kawał dobrego kina akcji z elementami science fiction. Pewnego wieczora Gray wraz z żoną znajdują się w nieodpowiednim miejscu i czasie. Obydwoje stają się ofiarami napadu, w którym ona umiera, a jego ciało zostaje całkowicie sparaliżowane. Zemsta za śmierć żony jest teraz jedynym, o czym marzy, jednak będąc przywiązanym na stałe do łóżka, nie jest w stanie samodzielnie wymierzyć sprawiedliwości. Z pomocą przychodzi mu technologia. Gray decyduje się poddać eksperymentalnemu zabiegowi wszczepienia implantu chipa komputerowego o nazwie Stem. Dopiero przy pomocy nowego oprogramowania jest on w stanie wytropić groźnych przestępców.

„Dżentelmeni” (2019)

Matthew McConaughey, Hugh Grant, Colin Farrel, Jeremy Strong, Charlie Hunnan i Michelle Dockery w arcyzabawnej produkcji wyreżyserowanej przez Guya Ritchiego. Jeśli lubicie filmy akcji, ale też sporą dawkę humoru, polecamy wam „Dżentelmenów”. Londyński półświatek obiega plotka, że Amerykanin Mickey Pearson, który zbudował tu narkotykowe imperium, chce się wycofać z rynku. Może nie służy mu klimat albo obawia się brexitu. Grunt, że rodowici brytyjscy bandyci węszą okazję do przejęcia jego biznesu. Sypią się oferty, groźby, pochlebstwa. Niektórzy próbują szantażu albo przekupstwa. Pearson jednak najwyraźniej nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. By mu w tym pomóc, niektórzy bardziej niecierpliwi sięgają po broń. A pewien cwany i dowcipny dziennikarz szykuje przekręt, który może zmienić reguły gry. Pearson okazuje się jednak mistrzem gangsterskiej wolnej amerykanki. Zaczyna się bardzo kosztowna wojna. Ale dżentelmeni przecież nie rozmawiają o pieniądzach.

„Jeźdźcy Sprawiedliwości” (2020)

Filmy akcji często zawierają też wątki kryminalne. Najlepszym tego przykładem jest film „Jeźdźcy Sprawiedliwości”, o którym mogliście już przeczytać na łamach naszego portalu. Markus (Mads Mikkelsen) wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu… kiedy do jego drzwi puka Otto – ocalały z wypadku matematyk, dziwak. Otto z dwójką ekscentrycznych przyjaciół przekonują Markusa, że katastrofa pociągu była starannie zaplanowanym zamachem. Kiedy udaje im się zebrać dowody, pozostaje tylko jedno: odwet. Połączeni wspólnym celem nie cofną się przed niczym, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jest prawdą, a tym, co stanowi tylko pasujący element układanki.

„Zło nie istnieje” (2020)

Czesko-irańsko-niemiecka koprodukcja „Zło nie istnieje” to również jedna z najlepszych pozycji na liście „filmy akcji ostatnich lat”. W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, poświęcony jest dramat akcji „Zło nie istnieje”. Obraz ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterów każdej z nich łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłyną one nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbiją się na otaczających ich ludziach. Irański reżyser wraca w swoim najnowszym filmie do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko artystyczną, ale i obywatelską wolność. Rasoulof tworzy złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kar śmierci.

„Nikt” (2021)

Czasami ktoś, na kogo nie zwracasz uwagi, jest najbardziej niebezpieczny ze wszystkich. „Nikt” to historia niedocenianego ojca i męża Hutcha Mansella (w tej roli Bob Odenkirk znany z seriali „Breaking Bad” i „Zadzwoń do Saula”). Pewnego dnia w domu głównego bohatera dochodzi do włamania. Hutch nie podejmuje żadnej obrony przed przestępcami. Nastoletni syn Blake oraz żona Becca są rozczarowani jego brakiem reakcji. Następstwem tego zdarzenia jest wyzwolenie u Hutcha uśpionych, mrocznych instynktów prowadzących na ścieżkę zła. Zmierzy się z poważnymi zagrożeniami dla niego i jego rodziny. Będzie musiał stawić czoła niebezpiecznemu przeciwnikowi. Hutch już nigdy nie pozostanie niezauważony.

„Batman” (2022)

Na naszej liście nie mogło również zabraknąć jednej z najlepszych produkcji kina akcji tego roku. Mowa oczywiście o „Batmanie” z Robertem Pattinsonem. Dwa lata pod postacią Człowieka Nietoperza sprawiły, że Bruce Wayne ujrzał najmroczniejsze oblicze Gotham City. Mając u boku jedynie garstkę zaufanych sojuszników, w tym Alfreda Pennywortha i porucznika Jamesa Gordona, i występując przeciwko sitwie skorumpowanych osobistości, samotny mściciel stał się w mniemaniu obywateli miasta jedynym obrońcą sprawiedliwości. Gdy nieznany zabójca w sadystyczny i wyrachowany sposób nęka elitę Gotham, Batman, kierując się zaszyfrowanymi wiadomościami, trafia do półświatka. Tam w trakcie swojego śledztwa spotyka m.in. Kobietę-Kota, Pingwina i Człowieka-Zagadkę. Czy uda mu się zdemaskować winowajcę oraz położyć kres nadużywaniu władzy i korupcji w Gotham City? Sprawdźcie sami.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze