1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Jurrasic World” – kultowa seria przygodowa. Przypominamy wszystkie części po kolei

„Jurrasic World” – kultowa seria przygodowa. Przypominamy wszystkie części po kolei

Sam Neill i Joseph Mazzello w filmie „Park Jurajski” z 1993 roku (Fot. BEW Photo)
Sam Neill i Joseph Mazzello w filmie „Park Jurajski” z 1993 roku (Fot. BEW Photo)
Kapitalny thriller Stevena Spielberga „Park Jurajski” wkrótce skończy 30 lat. To dzięki niemu powstała cała seria „Jurrasic World”, która składa się z sześciu trzymających w napięciu i imponujących wizualnie filmów. Z tej okazji warto przypomnieć sobie kolejność „Jurrasic World” – wszystkie części po kolei.

O tym, że „Park Jurajski”, część z 1993 roku to przełomowe arcydzieło, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Przygodowy thriller z elementami science fiction nie tylko wykreował nowe trendy w światowej kinematografii i przekroczył wszelkie technologiczne granice, ale również sprawił, że widzowie mogli naprawdę poczuć magię kina, której na próżno szukać w dzisiejszych przygodowych blockbusterach. Nic dziwnego, że na konto filmu trafiły aż trzy Oscary – za efekty specjalne, dźwięk i montaż dźwięku. Obraz w reżyserii mistrza kina Stevena Spielberga stał się kinowym przebojem pierwszej połowy lat 90. i dał początek całej serii filmów, w której zagrali m.in. Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum i Richard Attenborough. Dziś, po trzech dekadach od premiery, produkcja nadal zachwyca, przede wszystkim stworzonymi przy pomocy animacji komputerowej dinozaurami, które przerażają jak żaden inny filmowy potwór. To właśnie one zdecydowały o sukcesie wszystkich części „Jurrasic World”, które po latach zyskały miano prawdziwego „przeboju wszech czasów”.

Seria „Jurrasic World” – obsada

„Park Jurajski” to jednak nie tylko imponujące efekty specjalne i doskonały montaż dźwięku, ale również doskonała obsada. W serii „Jurrasic World, we wszystkich częściach, wystąpiła śmietanka najlepszych hollywoodzkich aktorów: Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Richard Attenborough, Samuel L. Jackson, William H. Macy, Téa Leoni, a w późniejszych częściach również Chris Pratt i Bryce Dallas Howard.

Seria „Jurrasic World” – ile części?

Ile jest części „Jurrasic World”w kolejności według dat premiery? Franczyza obejmuje sześć filmów. Są to: „Park Jurajski” (1993), „Zaginiony Świat: Jurrasic Park” (1997), „Park Jurajski III” (2001), „Jurrasic World” (2015), „Jurrasic World: Upadłe królestwo” (2018) i „Jurrasic World Dominion” (2022). W przyszłym roku minie 30 lat od premiery pierwszego filmu. Z tej okazji warto sobie przypomnieć filmy „Jurrasic World”, wszystkie części po kolei.

Seria „Jurrasic World” – filmy. Wszystkie części po kolei

„Park Jurajski” (1993)

Seria „Jurrasic World” w ogóle by nie powstała, gdyby nie „Park Jurajski” z 1993 roku. Głównym bohaterem filmu jest John Hammond, ekscentryczny milioner, który stworzył niezwykły rezerwat na wyspie Nublar, 200 km na zachód od Kostaryki. Jego atrakcją są przywołane do życia po stu milionach lat dinozaury. Aby Park Jurajski mógł przyjąć turystów, grupa fachowców musi potwierdzić, że jest on miejscem całkowicie bezpiecznym. Niestety, brak pokory wobec natury musi zostać ukarany. Wyprawa naukowców do rezerwatu przeradza się w krwawy koszmar. Tuż przed oficjalnym otwarciem dochodzi bowiem do awarii zasilania, a przebywający w nim ludzie muszą ratować swoje życie.

„Zaginiony Świat: Jurrasic Park” (1997)

W filmie „Zaginiony Świat”, którego akcja rozgrywa się cztery lata po wydarzeniach przedstawionych w pierwszej części „Parku Jurajskiego”, na widzów czeka jeszcze więcej dinozaurów, więcej akcji i niesamowitych efektów specjalnych. Do tego gwiazdorska obsada z Jeffem Goldblumem i Julianne Moore na czele. Dr Ian Malcolm odkrywa, że John Hammond, miliarder, który sfinalizował powstanie pierwszego parku, wyhodował całe stada dinozaurów na innej wyspie w głębi oceanu. Mężczyzna dowiaduje się również, że jego dziewczyna, paleontolożka Sarah Harding, wyjechała na wyspę, by studiować zachowania dinozaurów. Przeczuwając najgorsze, wyrusza jej na ratunek. Po przybyciu na miejsce musi stawić czoła nie tylko niebezpiecznym raptorom i krwiożerczemu T-Rexowi, ale też grupie najemników, która chce wywieźć gady z wyspy.

„Park Jurajski 3” (2001)

W zapierającym dech w piersiach thrillerze „Park Jurajski 3” sławny paleontolog dr Alan Grant zgadza się towarzyszyć państwu Kirby, ekscentrycznej parze milionerów, w wyprawie na wyspę Isla Sorna, gdzie korporacja InGen prowadziła niegdyś eksperymenty genetyczne przywracające do życia wymarłe miliony lat temu dinozaury. To, co miało być beztroską wycieczką, zwykłym kaprysem bogaczy, przeradza się w koszmar, kiedy dr Grant odkrywa prawdziwy powód wyprawy małżonków, czyli odnalezienie ich zaginionego na wyspie syna Erica. Grant musi przywołać całą swoją wiedzę, spryt i odwagę, aby ujść cało i uratować niewinnych ludzi przed krwiożerczymi bestiami.

„Jurrasic World” (2015)

Przed laty John Hammond zamarzył o parku rozrywki z żywymi dinozaurami. Teraz Jurassic World na Isla Nublar przyjmuje dziesiątki tysięcy gości dziennie, którzy pragną z bliska podziwiać odtworzone genetycznie stworzenia. Wśród atrakcji parku pojawia się jednak niebezpieczeństwo. W laboratoriach trwają prace nad kolejnymi mutacjami genetycznymi, w wyniku których naukowcy powołują do życia dinozaura o cechach tyranozaura, karnotaura i welociraptora. Agresywne, genetycznie zmodyfikowane stworzenie wymyka się wszelkiej kontroli. Gdy na wyspie wybucha chaos, Owen i Claire muszą szybko przywrócić porządek, by pobyt w parku nie zamienił się w szkołę przetrwania.

„Jurrasic World: Upadłe królestwo” (2018)

Akcja „Jurrasic World: Upadłe królestwo” rozgrywa się cztery lata po tym, jak luksusowy park rozrywki Jurassic World został zdewastowany. Teraz Isla Nublar jest miejscem opuszczonym przez ludzi, ze swobodnie żyjącymi dinozaurami. Kiedy uśpiony dotąd wulkan budzi się do życia, Owen i Claire za wszelką cenę chcą uratować pozostałe przy życiu stworzenia. Owen próbuje odnaleźć Blue, zaginionego raptora, którego wychował, natomiast dla Claire ocalenie dinozaurów staje się najważniejszą misją. Kiedy przybywają na wyspę, wulkan zaczyna już wyrzucać z siebie deszcz lawy. Co więcej, bohaterowie odkrywają spisek mający przywrócić Ziemię do stanu, którego nie widzieliśmy od czasów prehistorycznych.

„Jurrasic World Dominon” (2022)

Seria „Jurrasic World” kończy się filmem „Jurasic World Dominion”. Jego akcja ponownie rozgrywa się cztery lata po zniszczeniu Isla Nublar, jednak tym razem dinozaury żyją i polują razem z ludźmi na całym świecie. Ta krucha równowaga zmieni przyszłość i raz na zawsze pokaże, czy ludzie mają pozostać największymi drapieżnikami na planecie, którą teraz dzielą z najbardziej przerażającymi stworzeniami w historii. Nigdy niewidziane dinozaury, znakomita akcja i zadziwiające nowe efekty wizualne – to wszystko czeka na widzów w filmie „Jurrasic World Dominion”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze