1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Co czytać? Podpowiadamy!

Noblistka Oksana Zabużko jest najlepszą przewodniczką po Ukrainie. Także tej, którą bombardują rosyjskie wojska. (Fot. Agnete Brun)
Noblistka Oksana Zabużko jest najlepszą przewodniczką po Ukrainie. Także tej, którą bombardują rosyjskie wojska. (Fot. Agnete Brun)
Polecamy kilka nowości książkowych, które warto kupić lub pożyczyć, a później dalej puścić w świat.

Lotta Elstad „Odmawiam myślenia”

Hedda dowiaduje się u lekarza, że w Norwegii działa już nowe prawo: kobieta musi się namyślić, zanim zdecyduje o przerwaniu ciąży. Ma trzy dni. Bohaterka buntuje się i mówi sama do siebie: „Odmawiam myślenia”. Czy faktycznie da się je po prostu wyłączyć? Ledwie miesiąc wcześniej straciła zlecenie i związek, postanawia więc wyjechać, uciec byle gdzie. I znowu: wszędzie dogania ją rzeczywistość. Lottę Elstad zainspirowała podobno batalia Polek o lepsze prawo. Perypetie – z Tinderem, pracą, mieszkaniem, ciążą – są więc i straszne, i śmieszne, i brzmią znajomo.

Lotta Elstad „Odmawiam myślenia”, przeł. Karolina Drozdowska Lotta Elstad „Odmawiam myślenia”, przeł. Karolina Drozdowska

Emilia Dłużewska „Jak płakać w miejscach publicznych”

Skąd wiadomo, że powinniśmy zgłosić się do psychiatry? Jeśli takie pytanie w ogóle nam się nasuwa, to może najwyższa pora. Ale droga od gabinetu do diagnozy i poprawy nie jest jak spacer z lekkim bagażem – to dopiero początek, nowy rozdział. Dziennikarka „Gazety Wyborczej” pisze o własnej depresji, chorobie, która czasem świetnie się kamufluje i chowa za uśmiechem, a innym razem przykuwa człowieka do łóżka. Książka doda otuchy tym, którzy nie zawsze czują się dobrze na tym świecie. Osobom, które mają do czynienia z depresją (na przykład w rodzinie), jeszcze bardziej się przyda.

Emilia Dłużewska „Jak płakać w miejscach publicznych” Emilia Dłużewska „Jak płakać w miejscach publicznych”

Jaume Cabré „Spaleni w ogniu”

Nowa powieść popularnego katalońskiego pisarza, autora „Wyznaję”, jest zaskakująca, bo niepodobna do tego, co stworzył wcześniej. Mamy tu i wątek sensacyjny, i realizm magiczny. Ismael, bohater, jest oskarżany przez ojca o śmierć matki. I nagle trafia do szpitala, z którego w samym szlafroku ucieka. Nic nie pamięta, a musi rozwiązać zagadkę zabójstwa starszej kobiety. Równolegle w książce toczy się historia… warchlaczka. I to jest zagadka dla czytelnika. Kluczem jest literatura, tak jak w przypadku Ismaela, a i tytuł daje do myślenia.

Jaume Cabré „Spaleni w ogniu”, przeł. Anna Sawicka Jaume Cabré „Spaleni w ogniu”, przeł. Anna Sawicka

Oksana Zabużko „Najdłuższa podróż”

Pisarka, noblistka Oksana Zabużko jest najlepszą przewodniczką po Ukrainie. Także tej, którą bombardują rosyjskie wojska. To więcej niż gorący zapis pierwszych miesięcy wojny. Bo i wojna wydana Ukrainie przez Rosję nie zaczęła się 24 lutego 2022 roku. Zabużko pisze, że trwa już 300 lat. Rok temu o świcie obudził ją telefon od męża. „Bombardują nas, mała”. Właśnie przyjechała do Warszawy, by promować nową powieść po dwóch latach covidowego zawieszenia, rozmów i spotkań na Zoomie. Wreszcie coś się działo. Walizkę miała spakowaną na dwa dni. Musiała ją wymienić na większą, powrót do Kijowa był wykluczony. Wspomina: „Świat mnie najwyraźniej wysłuchał i jak nierozumny czarodziej z anegdoty, który spełnia wszystkie życzenia w ich dosłownym brzmieniu, zafundował mi teraz za tamtą szkodę taką hipernawiązkę, żeby mi w pięty poszło!…”. Zabużko potrząsa czytelnikiem, wyjaśnia, czego jesteśmy świadkami, skąd się bierze niezłomność Ukrainy i dlaczego Rosja próbuje ją brutalnie połknąć. Jak to jest słuchać wciąż wycia syren alarmowych i niepokoić się o bliskich. To wojna o przyszłość nie tylko Ukrainy, dla której czas się rok temu zatrzymał, ale całej planety. Nie wierzycie? To przeczytajcie.

Oksana Zabużko „Najdłuższa podróż”, przeł. Katarzyna Kotyńska Oksana Zabużko „Najdłuższa podróż”, przeł. Katarzyna Kotyńska

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze