1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Sto lat samotności” G.G. Márqueza – streszczenie, bohaterowie i inspirujące cytaty

„Sto lat samotności” G.G. Márqueza – streszczenie, bohaterowie i inspirujące cytaty

„Sto lat samotności” uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł literatury światowej. Co warto o niej wiedzieć? (Fot. iStock)
„Sto lat samotności” uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł literatury światowej. Co warto o niej wiedzieć? (Fot. iStock)
„Sto lat samotności” to powieść, która nie bez powodu stała się faworytem czytelników na całym świecie. Niesie ze sobą wyjątkowy przekaz i skłania do refleksji na temat społeczeństwa czy upływającego czasu. Nie dziwi zatem, że stanowi jedno z najważniejszych dzieł, po jakie możemy sięgnąć. O czym jest „Sto lat samotności”? Cytaty, bohaterowie, najważniejsze wątki — to wszystko znajdziesz w poniższym artykule!

„Sto lat samotności” – streszczenie. O czym jest ta książka?

„Sto lat samotności” to powieść kolumbijskiego pisarza Gabriela Garcii Márqueza. Po raz pierwszy opublikowano ją w 1967 roku i od tamtej pory uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł literatury światowej. Co warto o niej wiedzieć?

Utwór ten zalicza się do gatunku realizmu magicznego, co oznacza, że łączy w sobie elementy realistyczne z nadnaturalnymi. Występują w nim zarówno sytuacje, które mogą się przydarzyć każdemu z nas, jak i zupełnie fantastyczne bądź surrealistyczne. Te ostatnie są jednak opisane w sposób, który sprawia, że czytelnik akceptuje je jako naturalne zjawiska w świecie przedstawionym.

„Sto lat samotności” opowiada historię rodziny Buendía. Głównym bohaterem jest José Arcadio Buendía, który w dżungli zakłada fikcyjne miasteczko o nazwie Macondo, pragnąc stworzyć doskonałe społeczeństwo. W książce zapoznajemy się losami jego rodziny – nie tylko z jej sukcesami, lecz także licznymi tragediami.

Jakie główne motywy zawarł w powieści autor? Pisarz skupił się na miłości, wojnie, polityce, historii, mitologii i religii. Nie zabrakło także krytycznego spojrzenia na historyczne i społeczne zjawiska, które miały miejsce w Kolumbii oraz całej Ameryce Łacińskiej.

Márquez poruszył wiele tematów dotyczących społeczeństwa – na stronach książki zetkniemy się z upadkiem ludzkiej natury, cyklicznością historii, izolacją i samotnością. „Sto lat samotności” jest często interpretowane jako alegoria doświadczenia i kondycji ludzkości.

„Sto lat samotności” – bohaterowie

Márquez stworzył kilku najważniejszych bohaterów swojej powieści. Wśród nich znajdują się:

  • José Arcadio Buendía. Jest on patriarchą rodziny Buendía, założycielem Macondo. W dążeniu do odkrywania nowych rzeczy wprowadził do miasta elementy nauki i alchemii. Stanowi jedną z centralnych postaci, a jego obsesyjne poszukiwania wiedzy prowadzą do ważnych zdarzeń w rodzinnej historii.
  • Úrsula Iguarán. Jest kuzynką i żoną José Arcadia Buendíi, a jednocześnie niezwykle silną, pracowitą oraz przedsiębiorczą kobietą, odgrywającą kluczową rolę w swojej rodzinie, a także w utrzymaniu tożsamości Buendíów. Możemy nazwać ją postacią trwałą, żyjącą przez wiele pokoleń.
  • Aureliano Buendía. Jest jednym z dzieci José Arcadia i Úrsuli. W trakcie czytania szczegółowo śledzimy jego losy uwzględniające romans, porzucenie kobiety, niemal kazirodcze stosunki z Rebeką, a także tragiczną śmierć.
  • Rebeca Buendía. Została adoptowana przez José Arcadia i Úrsulę. Wnosi w progi rodzinnego domu tajemnicę z uwagi na swój pełen dramatycznych wydarzeń los.
  • Renata Remedios (Amaranta Úrsula), córka Aureliana. Bardzo dobra uczennica, która wdaje się w burzliwy romans z czeladnikiem, przez co zostaje wysłana do szkoły klasztornej.
  • Amaranta Úrsula. Jest córką Renaty Remedios i siostrzenicą Aureliana. Jej postać również przynosi ze sobą wiele tajemnic i tragedii.

Cytaty, które wymyślił G.G. Márquez – „Sto lat samotności”

  1. „Literatura jest najlepszą zabawką, jaką wymyślono, żeby drwić z ludzi”.
  2. „Minuta pojednania więcej znaczy niż całe życie przyjaźni”.
  3. „Życie nie jest tym, co człowiek przeżył, ale tym, co i jak zapamiętał”.
  4. „Człowiek nie należy do żadnej ziemi, dopóki nie ma w niej nikogo ze swoich zmarłych”.
  5. „Pomyśl, co za głupiec z niego – powiedziała do Amaranty. – Mówi, że umiera z mego powodu, zupełnie jakbym była chorobą”.
  6. „To już byłby koniec tego zasranego świata – powiedział wtedy – gdyby ludzie podróżowali pierwszą klasą, a literatura wagonem bagażowym”.
  7. „Sekretem dobrej starości jest nie co innego, tylko szczery pakt z samotnością”.
  8. „Któregoś popołudnia ojciec Nicanor przyniósł pod kasztan szachownicę i pudełko z pionkami, by zaprosić José Arcadia Buendíę na partię warcabów. Ten jednak odmówił, gdyż – jak stwierdził – nigdy nie mógł pojąć sensu walki pomiędzy dwoma przeciwnikami, którzy zgadzają się co do zasad”.

„Sto lat samotności” – książka warta przeczytania

Opisywana powieść znacząco wpłynęła na literaturę światową i umożliwiła rozwój gatunku, jakim jest realizm magiczny. Dziś inspiruje wielu pisarzy, a także jest obecna w programach nauczania w najlepszych uczelniach wyższych. To pokazuje, jak istotną jest pozycją na liście „do przeczytania”. Ze względu na swoją literacką wartość, wpływ i bogactwo treści jest polecana lekturą, która pozostawi nas ze śladem refleksji i głębszego zastanowienia się nad codziennymi priorytetami. W czasach, gdy niemal pędzimy przez życie, mogą nam umknąć najważniejsze lub wręcz najcenniejsze sprawy i wartości, które genialnie w swojej sztuce zostały przedstawione w książce.

Lubisz czytać? Koniecznie sprawdź ranking najbardziej wciągających książek ostatnich lat! Miłośnikom słuchania książek polecamy także poznać zestawienie ciekawych audiobooków.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze