1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Mark Rothko w Paryżu – retrospektywa twórczości malarza w Fundacji Louisa Vuittona

Mark Rothko w Paryżu – retrospektywa twórczości malarza w Fundacji Louisa Vuittona

Mark Rothko, Light cloud, dark cloud, 1957 (Fot. materiały prasowe Fundacji Louisa Vuittona)
Mark Rothko, Light cloud, dark cloud, 1957 (Fot. materiały prasowe Fundacji Louisa Vuittona)
Mark Rothko to artysta, który udowodnił, na czym polega siła koloru. Jego dzieła można podziwiać aktualnie w paryskiej siedzibie Fundacji Louisa Vuittona.

Mark Rothko (1903-1970) to jeden z najdroższych artystów na świecie. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach najważniejszych muzeów i galerii na świecie, takich jak National Gallery of Art w Waszyngtonie, Tate w Londynie czy Phillips Collection w Waszyngtonie.

Wystawa w Fundacji Louisa Vuittona prezentuje 115 obrazów artysty i jest pierwszą retrospektywą poświęconą artyście od czasu wystawy zorganizowanej w Musée d'Art moderne de la Ville de Paris w 1999 r.

Mark Rothko, Slow Swirl at the Edge of the Sea, 1944 (Fot. materiały prasowe Fundacji Louisa Vuittona) Mark Rothko, Slow Swirl at the Edge of the Sea, 1944 (Fot. materiały prasowe Fundacji Louisa Vuittona)

„Zostałem malarzem, bo chciałem wynieść malarstwo do rangi muzyki i poezji”

Wystawa, prezentowana chronologicznie we wszystkich przestrzeniach Fundacji, przedstawia całą karierę artysty: od najwcześniejszych, w tym autoportretu malarza z 1936 r. utrzymanego w gamie brązów, poprzez mało znane obrazy figuratywne po dzieła abstrakcyjne, z których jest dziś najbardziej znany.

Mark Rothko, Autoportret, 1936 (Fot. materiały prasowe Fundacji Louisa Vuittona) Mark Rothko, Autoportret, 1936 (Fot. materiały prasowe Fundacji Louisa Vuittona)

Ekspozycję otwierają sceny intymne i miejskie pejzaże – np. wizje nowojorskiego metra – które dominują w twórczości Rothko w latach trzydziestych XX wieku, przed okresem inspirowanym starożytnymi mitami i surrealizmem, za pomocą którego Rothko wyrażał tragiczny los człowieka w czasie wojny.

Zwiedzający, spacerując po niezwykłej przestrzeni budynku Fundacji zaprojektowanej przez słynnego architekta Franka Gehry'ego, mogą podziwiać także najbardziej rozpoznawalne dzieła Marka Rothko – obrazy z lat 50. XX wieku, w których dominują prostokątne kształty przenikające się poprzez niezwykle subtelne przejścia kolorystyczne.

Mark Rothko, No.14, 1960 (Fot. materiały prasowe Fundacji Louisa Vuittona) Mark Rothko, No.14, 1960 (Fot. materiały prasowe Fundacji Louisa Vuittona)

„Nie interesuje mnie nic więcej poza wyrażaniem najgłębszych ludzkich emocji”

Mark Rothko zapisał się w historii sztuki przede wszystkim jako kolorysta. Sam jednak odrzucał to zaszufladkowanie, dążąc poprzez swoje malarstwo do nieustającego dialogu z odbiorcami swojej twórczości za pomocą niezwykłej ekspresji barw. Przekrojowa wystawa w Fundacji Louisa Vuittona w Paryżu, którą można oglądać do 2 kwietnia 2024 roku udowadnia, że jego malarstwo daleko wybiega poza utarte schematy postrzegania sztuki.

Mark Rothko, wystawa retrospektywana w Fundacji Louis Vuittona w Paryżu (Fot. materiały prasowe Fundacji Louisa Vuittona) Mark Rothko, wystawa retrospektywana w Fundacji Louis Vuittona w Paryżu (Fot. materiały prasowe Fundacji Louisa Vuittona)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze