1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Mężczyzna imieniem Otto” z Tomem Hanksem rozgrzeje nawet najbardziej zmarznięte serce. Takich filmów nam trzeba

Tom Hanks w filmie „Mężczyzna imieniem Otto” (Fot. materiały prasowe UIP)
Tom Hanks w filmie „Mężczyzna imieniem Otto” (Fot. materiały prasowe UIP)
Podnoszący na duchu film „Mężczyzna imieniem Otto” na podstawie światowego bestsellera to historia mężczyzny, który po śmierci żony stracił sens życia. Gdy na jego osiedle wprowadzają się nowi mieszkańcy, zrzędliwy wdowiec przechodzi przemianę. To zabawna historia o miłości i stracie, która pokazuje, że rodzinę można czasem znaleźć w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach.

„Mężczyzna imieniem Otto” – książka

Wszystko zaczęło się od międzynarodowego bestsellera „Mężczyzna imieniem Ove” szwedzkiego autora Fredrika Backmana. Książka ta, czytana na całym świecie, najpierw przez 42 tygodnie (!) utrzymywała się na liście bestsellerów „New York Timesa”, a następnie została zekranizowana przez szwedzkiego reżysera Hannesa Holma. Produkcja w mig stała się fenomenem – według Szwedzkiego Instytutu Filmowego jest to trzeci najczęściej oglądany szwedzki film wszech czasów, a w 2017 roku otrzymał on dwie nominacje do Oscarów, w tym dla najlepszego filmu obcojęzycznego.

„Mężczyzna imieniem Otto – obsada i twórcy

Po sukcesie powieści i szwedzkiego filmu rozpoczęto prace nad amerykańską ekranizacją. Projektem zainteresował się producent Fredrik Wikström Nicastro, który do współpracy zaprosił Toma Hanksa. Nagrodzony Oscarem aktor zgodził się nie tylko wyprodukować film, ale również zagrać w nim główną rolę. Obok Hanksa w filmie wystąpili również: Mariana Treviño, Rachel Keller, Manuel Garcia-Rulfo, Cameron Britton i Mike Birbiglia, a za kamerą stanął Marc Forster („Chłopiec z latawcem”, „Marzyciel”, „Quantum of Solace”). I tak powstała jedna z najbardziej wzruszających i poruszających produkcji filmowych ostatnich lat.

„Mężczyzna imieniem Otto” (Fot. materiały prasowe UIP) „Mężczyzna imieniem Otto” (Fot. materiały prasowe UIP)

„Mężczyzna imieniem Otto” – fabuła

Film „Mężczyzna imieniem Otto” opowiada historię zrzędliwego wdowca, który wraz z odejściem ukochanej żony stracił sens życia. Przy niej był inny – bardziej otwarty i empatyczny, a jego życie było bezdyskusyjnie pełniejsze i lepsze. Gdy odeszła, całkowicie się załamał i zmienił w zgorzkniałego mężczyznę, który nie lubi ludzi, a swoich sąsiadów ledwo toleruje. Gdy do domu po drugiej stronie ulicy wprowadzają się nowi mieszkańcy, wszystko zaczyna się zmieniać. Młoda i pełna życia rodzina sprawia, że Otto zaczyna inaczej patrzeć na życie, co prowadzi do pięknej przyjaźni.

Otto jest w każdym z nas. „Mężczyzna imieniem Otto” – recenzja

Film „Mężczyzna imieniem Otto” ma wiele elementów, które trafią w serce. Przede wszystkim mamy tu motyw odnalezienia nadziei, poczucia wspólnoty i nauki akceptacji. Co więcej, główny bohater jest w pewnym sensie trochę podobny do każdego z nas, więc łatwo zobaczyć w nim swoje odbicie. Odzwierciedla on to, co czuje większość świata. Wszyscy mamy bowiem swoje problemy i próbujemy sobie na swój sposób z nimi radzić. Błądzimy, wpadamy w gniew i buntujemy się przeciwko temu, co przynosi nam życie. W życiu Otta wiele rzeczy poszło nie tak, jak zakładał plan. To mężczyzna, który wiódł spokojny żywot zgodnie ze swoimi codziennymi rytuałami i nagle wszystko się zmieniło. Jego żona zmarła. Nadszedł czas emerytury. Naprzeciwko wprowadzili się obcy ludzie. Brzmi znajomo? Film pokazuje jednak, że nawet z najbardziej beznadziejnej sytuacji jest jakieś wyjście.

„Mężczyzna imieniem Otto” (Fot. materiały prasowe UIP) „Mężczyzna imieniem Otto” (Fot. materiały prasowe UIP)

„Mężczyzna imieniem Otto” (Fot. materiały prasowe UIP) „Mężczyzna imieniem Otto” (Fot. materiały prasowe UIP)

„Mężczyzna imieniem Otto” to wnikliwe studium postaci i historia, która jest jednocześnie osobista i uniwersalna, co nie jest łatwe do osiągnięcia, jednak twórcom amerykańskiej wersji filmu najwyraźniej się to udało. Jest to również opowieść, która tematy ciężkiego kalibru przełamuje zdrową dawką humoru. W końcu śmiech to sprawdzone lekarstwo, które pomaga nawet w najtrudniejszych chwilach w życiu. Komediowe elementy są jednocześnie zabawne i ludzkie, a więc doskonale rezonują z widzem i czynią obraz naprawdę wyjątkowym – takim, przy którym można się pośmiać, ale też solidnie wzruszyć. Wisienką na torcie jest znakomity Tom Hanks, którego popisy aktorskie zawsze przyjemnie się ogląda. Jeśli zatem nie wiecie, co oglądać w jesienny wieczór, polecamy film „Mężczyzna imieniem Otto”.

„Mężczyzna imieniem Otto” – gdzie obejrzeć?

Gdzie znajdziemy film „Mężczyzna imieniem Otto” online? Jak się okazuje, długo nie trzeba szukać, bo film „Mężczyzna imieniem Otto” dostępny jest wielu platformach, w tym m.in. HBO Max, TV Smart, Prime Video, Premiery Canal+, Rakuten TV, Player i Polsat Box Go. Gorąco zachęcamy do obejrzenia, ale zanim to zrobicie, sprawdźcie oficjalny polski zwiastun filmu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze